Narkotykom - nie!

Krzysztof Stecki
Pod takim hasłem od poniedziałku do dziś odbywa się w Strzelcach już po raz trzeci konferencja powiatowa poświęcona narkomanii.

Organizatorem konferencji jest Wydział Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Strzeleckiego oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
- Konferencja jest między innymi po to, by zastanowić się w ogóle nad problemem uzależnień - mówi Andrzej Porębny, inspektor z Wydziału Edukacji Starostwa Strzeleckiego.
Na początku tego roku we wszystkich szkołach średnich powiatu przeprowadzono anonimowy sondaż dotyczący kontaktu młodzieży z alkoholem i narkotykami. Okazało się, że uczniowie klas I-III w większości mieli już za sobą inicjację alkoholową i narkotykową. Stwierdzono także, że aż 36 proc. ankietowanej młodzieży twierdzi, że ich przyjaciele biorą sterydy anaboliczne, ponad 20 proc. badanych uważa, że ich koledzy i koleżanki biorą amfetaminę.

Ponadto młodzi ludzie przyznawali, że zażywają LSD, wdychają środki chemiczne, a także mają kontakt z kokainą i z ecstasy, a ponad połowa zażywających narkotyki przyznała się do palenia marihuany. Także prawie połowa ankietowanej młodzieży pije piwo, wino lub wódkę - i to w dużych ilościach. Wyniki ankiety były przerażające i były głównym powodem, by zorganizować konferencję.
Dwa jej pierwsze dni to zajęcia warsztatowe. W poniedziałek uczniowie i rodzice pracowali pod kierunkiem Małgorzaty Łoskot, pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, nad problematyką zatytułowaną "Narkotyki - sprawa rodziny". We wtorek razem z liderem Strzeleckiego Centrum Pomocy Młodym "Tratwa" Pawłem Gumiennym oraz Agnieszką Rączkowską, psychologiem, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, zastanawiali się, w jaki sposób włączyć profilaktykę w programy działania samorządów uczniowskich.

- Jak ktoś chce, to zawsze dostanie prochy - twierdzą uczniowie napotkani pod Zespołem Szkół Zawodowych w Strzelcach. W ich szkole działa od niedawna Klub AA, ale jak dodają młodzi ludzie, z alkoholem także nigdy nie było problemów, jeżeli ktoś chciał się napić.
Organizatorzy konferencji chcą także zwrócić uwagę nie tylko policji, ale rodziców właśnie na łatwość, z jaką młodzi ludzie kupują alkohol.
- Bardzo istotne jest też konsekwentne reagowanie na łamanie prawa przez ludzi handlujących napojami alkoholowymi i sprzedającymi narkotyki. Chodzi tu przede wszystkim o sprzedaż alkoholu nieletnim, obecność dilerów narkotykowych, a także posiadanie i zażywanie narkotyków na dyskotekach, w pubach lub barach - mówi Andrzej Porębny.

Dziś zaplanowano zakończenie i podsumowanie konferencji. Rozpocznie się ono od happeningu na placu Żeromskiego (g. 10) pod tytułem "Pogrzeb narkotyków". Potem uczestnicy konferencji przeniosą się do sali widowiskowej Domu Kultury w Strzelcach Opolskich. Tu wysłuchają sprawozdania z realizacji powiatowego programu profilaktyki uzależnień, wykładu "Profilaktyka w działalności wychowawczej szkoły".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska