Narodowe Czytanie 2022 w Lewinie Brzeskim. Mieszkańcy licznie wzięli udział w imprezie

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
UM Lewin Brzeski
Pierwsza sobota września w Lewinie Brzeskim zgromadziła miłośników czytania. 3 września z zaproszenia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim skorzystało liczne grono gości, którzy o godzinie 10.00 wzięli udział w Narodowym Czytaniu.

- Prezydent RP tak napisał w liście do uczestników tegorocznego Narodowego Czytania: „kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, [...] a także odkrył piękno naszej kultury ludowej". Dlatego też „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, uznane za utwory otwierające epokę romantyzmu w Polsce, stały się lekturą 11 edycji Narodowego Czytania – czytamy na stronie Urzędu Miasta w Lewinie Brzeskim.

Wszystkich zgromadzonych gości przywitała Anna Bączkowska, dyrektor MiGBP w Lewinie Brzeskim. Natomiast samo wydarzenie rozpoczęło się dość nietypowo, bo od prezentacji najnowszego odcinka z cyklu „Świat Literatury bez Cenzury", który opowiadał o podbojach miłosnych Adama Mickiewicza.

Tematyka filmu rozluźniła nieco atmosferę i można było przystąpić do wspólnego czytania, które utworem „Romantyczność" zainaugurował Pan Dariusz Struski, zastępca burmistrza Lewina Brzeskiego. Z ust kolejnych czytających dało się usłyszeć oryginalne interpretacje większości spośród 14 wierszy wchodzących w skład „Ballad i romansów".

- Najgłośniejsze owacje otrzymały uczennice z PSP w Skorogoszczy, które balladę „Świteź" zaprezentowały w formie obrazkowego teatrzyku kamishibai. Trzeba tu podkreślić, że wszystkie wykorzystane w przedstawieniu ilustracje uczennice wykonały samodzielnie – informuje Urząd Miasta.

Dzieci również miały tego dnia zajęcie. Przygotowano dla nich kącik plastyczny, a rodzice mogli w tym czasie posłuchać czytanych utworów czy obejrzeć okolicznościową wystawę.

Warto podkreślić, że prezydent RP podczas Narodowego Czytania odbywającego się w Warszawie ogłosił, że w 2023 roku Polacy będą czytać „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska