Targi nto - nowe

Narodowe Czytanie 2024 w Brzegu. W tym roku czytano wspólnie "Kordiana" Juliusza Słowackiego

Adrian Gajewski
Narodowe czytanie 2024 w Brzegu.
Narodowe czytanie 2024 w Brzegu. UM Brzeg
Za nami kolejny, już 13. finał akcji „Narodowe Czytanie” pod honorowym patronatem Prezydenta RP. 9 września w Zespole Szkół Budowlanych odbyło się uroczyste czytanie utworu „Kordian” Juliusza Słowackiego. Z fragmentami utworu zmierzyli się uczniowie brzeskiej „Budowlanki”, natomiast treść listu Prezydenta RP, otwierającego „Narodowe Czytanie” odczytała Violetta Jaskólska-Palus, burmistrzyni Brzegu.

Po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu wzięła udział w akcji Narodowego Czytania.

- W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną czytaliśmy Kordiana Juliusza Słowackiego. Uczniowie: Aleksandra Sobyra z klasy 2 TSW, Krystian Obiegły z 5 TRS, Karol Binkowski, Jakub Babicz i Dawid Żebiłowicz z 5TL oraz Justyna Styrna Teresa Kaczmarek z MBP w Brzegu zaprezentowali wybrane fragmenty dramatu romantycznego - czytamy na stronie ZSB.

Spotkanie z twórczością wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego rozpoczęła dyrektor ZSB Renata Jabłońska-Denes wprowadzając widownię w temat dramatu, wydarzenia historyczne, które przyczyniły się do napisania Kordiana oraz idee Narodowego Czytania.
Następnie burmistrzyni odczytała list prezydenta RP skierowanego do uczestników akcji.

[cyt]- Nasze Narodowe Czytanie rozpoczęło się od fragmentu Aktu I prezentującego uczestnikom imprezy postać młodego 15 letniego Kordiana, w którą wcielił się Krystian Obiegły. Fragmenty każdego czytanego tekstu omawiała pani Anna Rymarczuk współorganizatorka akcji - informuje szkoła.

Podkładem muzycznym były utwory Fryderyka Chopina – Sonaty, Nocturny, Mazurki i Polonezy. Scenografię oraz prezentację nawiązującą do czytanych fragmentów wykonały panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej – Justyna Styrna, Agata Nalewaj oraz Wiesława Szczepaniak koordynator akcji z ramienia ZSB.

"Kordian" Juliusza Słowackiego to trudny i wymagający utwór. Autor napisał go w 1833 roku w Genewie i wydał anonimowo w 1834 w Paryżu. Dramat ten miał być próbą oceny powstania listopadowego, zagłębieniem się w przyczyny jego klęski, poprzez wykreowanie alternatywnego modelu romantycznego bohatera, polemiczną repliką wobec ,"Dziadów" cz.III Adama Mickiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska