Narodowy Spis Powszechny 2021? Sprawdź pytania: jak się spisać i zadeklarować narodowość śląską?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Co należy wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym? Oto pytania, na które trzeba odpowiedzieć!Zobacz kolejne zdjęcia z pytaniami w Spisie Powszechnym. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Co należy wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym? Oto pytania, na które trzeba odpowiedzieć!Zobacz kolejne zdjęcia z pytaniami w Spisie Powszechnym. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Co należy wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym 2021? Na pewno to, że jest obowiązkowy, a za brak udziału grozi grzywna. W tym roku po raz pierwszy spis odbywa się w internecie. Odpowiadamy na najważniejsze pytania, m.im.: jak to zrobić i w jaki sposób zadeklarować narodowość śląską. Ostatni spis ludności w Polsce odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 września.

Kto musi wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym?
Spis powszechny obejmuje wszystkie osoby, które na stałe lub tymczasowo przebywają w mieszkaniach, budynkach i innych lokalach mieszkalnych w Polsce, a także osoby dotknięte bezdomnością.

Co ciekawe, w spisie należy zadeklarować same mieszkania, budynki i obiekty zbiorowego zakwaterowania.

Z kolei obowiązek spisowy nie dotyczy dyplomatów, ich rodzin oraz obiektów dyplomatycznych.

Pytania, na które trzeba odpowiedzieć podczas Narodowego Spisu Powszechnego
znajdziecie klikając w galerię zdjęć.

Czy za brak udziału grozi jakaś kara?
Tak, art. 57 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej, stanowi: „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie”.

W tym roku po raz pierwszy będziemy mogli spisać się przez internet. W jaki sposób?

- Samospis internetowy przeprowadzony będzie za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (https://spis.gov.pl/) od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy - podkreśla Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach

Jakie są inne możliwości dokonania spisu?
Z powodu pandemii COVID-19 podstawową formą uczestnictwa w Narodowym Spisie Powszechnym jest spis internetowy. W przypadku braku zgłoszenia, rachmistrz sam skontaktuje się z nami telefonicznie lub osobiście, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju. Jest także możliwość samodzielnego skontaktowania się z infolinią (22 279 99 99) i wzięcia udziału w spisie na żądanie.

Jeśli nie spiszemy się sami, to skąd rachmistrz będzie wiedział, że musi nas odwiedzić?
System Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, kto już dokonał spisu, a kto jeszcze nie. Dzięki temu rachmistrzowie będą mieli wiedzę, do kogo muszą dotrzeć. Infolinia spisowa pozwoli także zweryfikować, czy aby na pewno mamy do czynienia z rachmistrzem, czy oszustem.

Narodowość śląska. Jak ją zadeklarować?
W badaniu spisowym są dwa pytania dotyczące narodowości i przynależności narodowo-etnicznej. Należy wybrać jedną spośród czternastu odpowiedzi lub wybrać kategorię „inna” i znaleźć właściwą narodowość na rozwijanej liście.

- Jeżeli podane przez osobę spisywaną określenie narodowości nie występuje również na rozwijanej liście, a tak jest w przypadku narodowości śląskiej, należy wskazać ostatnią pozycję z listy, czyli „inna” i wpisać jaka, a następnie zapisać - wyjaśnia Grażyna Witkowska.

- Oprócz narodowości można również zadeklarować przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej - dodaje.

Jakich dokumentów potrzebujemy podczas Spisu Powszechnego?
Aby dokonać spisu, należy uwierzytelnić swoje dane przy pomocy elektronicznego profilu zaufanego lub w oparciu o metody administracyjny, gdzie wymagany jest numer PESEL i nazwisko rodowe matki.

- Warto również przypomnieć sobie rok oddania budynku do użytku jeżeli ktoś zamieszkuje w swoim domu - przypomina zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Dziękujemy za pomoc przy opracowaniu artykułu Grażynie Witkowskiej, zastępcy dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy Spis Powszechny 2021? Sprawdź pytania: jak się spisać i zadeklarować narodowość śląską? - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska