Narodowy Spis Powszechny 2021. Znamy wyniki. Coraz mniej osób deklaruje niemieckie pochodzenie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum
W ciągu 10 lat liczba Niemców w Polsce zmniejszyła się o 11,5 tysiąca, co daje spadek o ok. 8 procent. W jeszcze wcześniejszym spisie, w roku 2002 narodowość niemiecką zadeklarowało 147 tysięcy ludzi. Według danych z 2012 mniejszość niemiecka najliczniej zamieszkiwała na Opolszczyźnie (78 tysięcy osób).

Po prawie dwóch latach liczenia i analiz Główny Urząd Statystyczny podał wstępne dane na temat etnicznego i językowego zróżnicowania ludności w Polsce, opracowane na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Na dokładne dane, także na poziomie województw czy powiatów, przyjdzie nam poczekać do maja.

Na pierwsze pytanie – jaka jest twoja narodowość – 38,7 osób uczestniczących w spisie odpowiedziało, że niemiecka. Na drugie pytanie – czy odczuwasz przynależność także do innego narodu albo wspólnoty etnicznej – 94 tysiące osób wskazało na narodowość niemiecką. Łącznie to 132,5 tysiąca mieszkańców Polski, deklarujących narodowość niemiecką. Jednocześnie 199 tysięcy osób zadeklarowało, że w domu posługuje się językiem niemieckim.

W poprzednim Narodowym Spisie Powszechnym w roku 2011 narodowość niemiecką zadeklarowało łącznie 144 osób. W ciągu 10 lat liczba Niemców w Polsce zmniejszyła się o 11,5 tysiąca, co daje spadek o ok. 8 procent. W jeszcze wcześniejszym spisie w roku 2002 narodowość niemiecką zadeklarowało 147 tysięcy ludzi. Według danych z 2012 mniejszość niemiecka najliczniej zamieszkiwała na Opolszczyźnie (78 tysięcy osób).

Największy odsetek mniejszości notowano wtedy w powiecie strzeleckim i opolskim.

W ostatnim spisie powszechnym 586 tysięcy osób wpisało, że poczuwa się do narodowości śląskiej (232 tysiące wskazało, że to ich pierwsza narodowość). Dziesięć lat wcześniej śląską narodowość w spisie zadeklarowało 847 tysięcy osób. Tu spadek jest bardziej wyraźny, wynosi aż 31 procent. Na pytanie o język używany w domu 458 tysięcy osób wskazało język śląski. .

Polska oficjalnie nie uznaje istnienia śląskiej mniejszości narodowej. Wyroki sądów, w tym Sądu Najwyższego uznały, że samo poczucie śląskiej tożsamości nie wystarcza do uznania takiej narodowości i języka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska