"Nasi bili Krzyżaków pod Grunwaldem" - komentarz Bolesława Bezega, redaktora naczelnego NTO

Bolesław Bezeg
Dziś 612 rocznica bitwy pod Grunwaldem, zatem dobra okazja by wspomnieć śląskich uczestników tego starcia. Tym bardziej, że w ostatnich dekadach popularyzatorzy historii raczej upierali się by w kampanii roku 1410 Opolan jeśli już dostrzegać, to raczej w obozie krzyżackim. Całkowicie przemilczano casus rycerza Petulina z Zimnej Wódki i jego 33 towarzyszy, którzy wraz ze swoimi pocztami walczyli po stronie polskiej pod sztandarem chorągwi wieluńskiej.

Warto przypomnieć, że wysłali oni do wielkiego mistrza list wypowiadający wojnę w imieniu śląskich rycerzy polskiego pochodzenia. Pomija się też setki niżej urodzonych opolskich żołnierzy zaciężnych no bo przecież to najemnicy i walczyli po obu stronach.
W początkach XV wieku księstwo opolskie należało do sprzyjającego Krzyżakom królestwa czeskiego, ale tutejsi władcy nie przeszkadzali polskim werbownikom zaciągać ochotników do armii Jagiełły. Co innego rycerstwo i książęta. O ich decyzjach sojuszniczych decydowały względy polityczne.

Najsłynniejszym śląskim uczestnikiem grunwaldzkiego starcia był książę na Oleśnicy i Koźlu Konrad VII Biały. Za młodu był paziem na dworze Jagiełły. W 1405 r. stojąc na czele poselstwa czeskiego próbował pogodzić Władysława Jagiełłę z Krzyżakami. Wkrótce chcąc uczyć się wojennego rzemiosła udał się do Malborka i razem z licznymi gośćmi zakonu znalazł się pewnego dnia na polach pod Tannenbergiem – jak o tej bitwie mówiono później na Śląsku.

Jego udział w bitwie grunwaldzkiej został uwieczniony przez Jana Matejkę: leży z koniem u stóp rumaka Wielkiego Księcia Witolda, a grzbiet jego konia zdobi piękny czaprak ze śląskim orłem. Konrad pod Grunwaldem dostał się do niewoli, ale jeszcze tego samego wieczoru został zaproszony przez Jagiełłę na ucztę zwycięstwa. Nie minął rok, a ze względu na dawną królewską sympatię król kazał zwolnić kozielskiego księcia z niezbyt uciążliwej niewoli odbywanej w jednym z zamków w pobliżu Kielc.

Kiedy w 1414 r. trwały przygotowania do nowej wojny polsko-krzyżackiej, Konrad Biały wraz ze swoim bratem Konradem V Kantnerem znaleźli się już w obozie królewskim. Zresztą z całą plejadą śląskich Piastów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska