Nastroje konsumenckie idą w górę

Józef Lonczak [email protected] 017 867-22-57
W ostatnich kilku miesiącach zaobserwowano pozytywne tendencje zmian we wskaźnikach ufności konsumenckiej. (fot. archiwum)
W ostatnich kilku miesiącach zaobserwowano pozytywne tendencje zmian we wskaźnikach ufności konsumenckiej. (fot. archiwum)
Wrzesień 2009 r. był szóstym z kolei miesiącem poprawy nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, zwiększył się do poziomu –19,2 proc.

Zobacz: Oszczędzasz? Rób to systematycznie!

W porównaniu do sytuacji w marcu br., w którym zanotowano najniższą wartość tego wskaźnika w 2009 roku, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej poprawił się już o 11,1 punktów proc. i przybliżył się do poziomu notowanego w styczniu br. (–18,9 punktów proc.).

Wierzymy, że będzie lepiej

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, osiągnął poziom –27,9.

W porównaniu do marca, w którym zanotowano najniższą wartość również tego wskaźnika, wzrósł on o 14,3 p.proc. i przekroczył poziom notowany w styczniu 2009 r. (–31,6) o 3,7 punktów proc., ale w dalszym ciągu nie osiągnął poziomu notowanego w końcu 2008 r.

W kraju lepiej

W ostatnich kilku miesiącach zaobserwowano pozytywne tendencje zmian we wskaźnikach ufności konsumenckiej. Dotyczą prawie wszystkich podstawowych czynników wpływających na kształtowanie poziomu i kierunku zmian konsumpcji gospodarstw domowych.

Zobacz: Co nam grozi przy wzroście deficytu budżetowego?

Znaczną poprawę w ostatnich sześciu miesiącach zanotowano przede wszystkim w zakresie oceny osiągniętej ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (w ostatnich 12 miesiącach), oczekiwanych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i w poziomie bezrobocia (w najbliższych 12 miesiącach).

Z zakupami ostrożniej

W okresie od marca do lipca znacznie poprawiły się także oceny obecnego dokonywania ważnych zakupów, ale w ostatnich dwóch miesiącach uległy one niewielkiemu pogorszeniu.

Niewielką i w dalszym ciągu powolną poprawę notuje się w zakresie osiągniętych zmian w sytuacji finansowej (w ostatnich 12 miesiącach) i oczekiwanych (w najbliższych 12 miesiącach) możliwości oszczędzania pieniędzy przez gospodarstwa domowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska