Nauczą ich zawodu

Sabina Kubiciel
W Zespole Szkół Ogrodniczych w Prószkowie od września rozpocznie działalność gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy.

Projekt został już pozytywnie zaopiniowany przez MEN. Brak jedynie pisemnego potwierdzenia aprobaty ze strony Starostwa Powiatowego w Opolu. - Zgoda na powstanie gimnazjum przy Zespole Szkół Ogrodniczych jest. Jeżeli będzie odpowiednia liczba chętnych do rozpoczęcia nauki w tej placówce, to w czerwcu zostanie oficjalnie potwierdzona stosowną uchwałą - powiedziała "NTO" Marzena Kazin, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Opolu.

Uczniowie będą mogli kształcić się w dwóch kierunkach - ogrodniczym oraz gastronomicznym. Szkoła dysponuje zapleczem do przeprowadzania praktyk. - Gimnazjum to będzie alternatywą dla dzieci mających trudności z nauką oraz chorych na epilepsję, gdyż zawód ogrodnika jest jednym z nielicznych, w którym mogą pracować. Obecnie mamy kilku uczniów cierpiących na to schorzenie, którzy znakomicie radzą sobie w szkole - powiedział Henryk Dojka, dyrektor Zespołu Szkół Ogrodniczych w Prószkowie.
Pomysł, aby utworzyć gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy zrodził się po spotkaniu nauczycieli z prószkowskiej szkoły z przedstawicielami poradni psychologiczno - pedagogicznych, którzy zwrócili uwagę na to, że dzieci mające trudności z nauką skończą gimnazjum bez uzyskania zawodu lub w ogóle nie poradzą sobie w szkole. Ponadto Zespół Szkół Ogrodniczych nawiązał współpracę ze szkołą w Bielefeld w Niemczech, która kształci dzieci niepełnosprawne, głównie chore na epilepsję.

W ubiegłym roku gościliśmy w Bielefeld, gdzie zaznajomiliśmy się ze sposobem funkcjonowania ich szkoły, która kształci młodzież aż w dwudziestu dwóch zawodach. Wtedy to postanowiliśmy utworzyć podobną placówkę w Prószkowie - powiedział Henryk Dojka.
Do tej pory wpłynęło kilka podań o przyjęcie do powstającego gimnazjum m.in. z Krapkowic, Ozimka, Komprachcic. W zależności od liczby zainteresowanych może zostać uruchomiona nie tylko klasa pierwsza, ale i druga, do której uczęszczać mogłyby dzieci nieradzące sobie w swoich gimnazjach. Dokumenty są przyjmowane do końca czerwca. Poza tym w Zespole Szkół Ogrodniczych w Prószkowie od września uruchomione zostanie 3-letnie technikum ogrodnicze, w którym naukę kontynuować mogą absolwenci szkół zasadniczych oraz 2-letnie policealne studium agrobiznesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska