Nauczyciele ze szkoły w Oleśnie napisali list otwarty. "Czujemy się doprowadzeni do granic wytrzymałości"

Mirosław DragonZaktualizowano 
Zespół Szkół nr 2 w Oleśnie. Mirosław Dragon
Już czwarty dzień trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Pedagodzy ze szkoły podstawowej nr 2 w Oleśnie napisali list otwarty.

W Oleśnie do strajku przystąpiły wszystkie szkoły. Nauczyciele szkoły podstawowej nr 2 (czyli szkoły dwujęzycznej) napisali dzisiaj list otwarty. Oto jego treść:

Drodzy Rodzice i Uczniowie! Szanowni Rządzący!

Sytuacja ostatnich dni sprawiła, że czujemy potrzebę zabrania głosu w sprawie, która dotyczy większości społeczeństwa. Mowa o naszym proteście, proteście nauczycieli. Jak każdy strajk również i ten wywołany jest niezadowoleniem.

Jesteśmy niezadowoleni z sytuacji, w której znalazła się współczesna szkoła. I chociaż wszędzie podkreśla się tylko stronę finansową, to problem jest znacznie bardziej złożony.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedmiotem sporu zbiorowego pracowników z pracodawcą mogą być:
 • warunki pracy,
 • płace,
 • świadczenia socjalne,
 • prawa oraz wolności związkowe.


Strajk musi więc mieć podłoże ekonomiczne, by nie został uznany za polityczny. A to nie polityka nas interesuje, nie chodzi nam tylko i wyłącznie o pieniądze, ale przede wszystkim o dobro dzieci.

Szkoła pogrąża się w chaosie od lat i pomimo protestów nikt nigdy nie słuchał naszego głosu. Czujemy się doprowadzeni do granic wytrzymałości.

Nie sądźcie, że było nam łatwo podjąć taką decyzję, bo przecież chodzi też o naszych uczniów, o ich dobro.

Dlaczego więc strajkujemy?
Aby rozpocząć debatę o koniecznych zmianach w polskiej edukacji.

Jakich zmian oczekujemy?
 • przede wszystkim nowych, przemyślanych podstaw programowych (obecne zawierają bardzo dużo materiału do opanowania w zbyt krótkim czasie),
 • chcemy mieć możliwość zarażania dzieci pasją do naszych przedmiotów,
 • nie chcemy zmuszać ich (a musimy) do wkuwania wszystkiego na pamięć,
 • chcemy zmienić sposób egzaminowania uczniów,
 • nie chcemy zabijać młodzieńczej ciekawości świata naszych wychowanków,
 • chcemy, by polska szkoła była miejscem, do którego uczeń przychodzi z ochotą, a nie tylko z konieczności,
 • chcemy, aby zawód nauczyciela był atrakcyjny (również finansowo) dla młodych ludzi, którzy zostaną naszymi następcami,
 • chcemy nauczyć dzieci, że warto bronić swoich przekonań.


Uwierzcie nam, że chcemy jak najszybciej wrócić do klas, do naszych uczniów.
Dziękujemy za zrozumienie i wszelkie przejawy wsparcia. Wierzymy, że nasza walka ma sens i mamy nadzieję, że już nigdy więcej ani my, ani w przyszłości kolejne pokolenia nie zostaną zmuszone do takich dramatycznych decyzji.

Z poważaniem
strajkujący nauczyciele
PSP nr 2 w Oleśnie

Strajk nauczycieli w Oleśnie i powiecie oleskim. Przedszkola...

Zobacz, które szkoły w Oleśnie i powiecie oleskim biorą udział w strajku nauczycieli 2019:

Które placówki normalnie pracują:

 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Praszce
 • I Liceum Ogólnokształcące w Praszce
 • Szkoła Podstawowa w Bodzanowicach
 • Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich
 • Szkoła Podstawowa w Wachowieul. Polna 17, Wachów
 • Przedszkole nr 4 w Oleśnie
 • przedszkole nr 3 w Oleśnie
 • Przedszkole w Bodzanowicach
 • Przedszkole w Borkach Małych
 • Przedszkole w Borkach Wielkich
 • Przedszkole w Łowoszowie
 • Przedszkole w Sowczycach
 • Przedszkole w Wachowie
 • Przedszkole w Wojciechowie
 • Przedszkole w Wysokiej

Które placówki biorą udział w strajku:

 • Zespół Szkół w Oleśnie
 • Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie
 • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu
 • Zespół Szkół w Gorzowie Śląskim
 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Oleśnie
 • Zespół Szkół nr 2 w Oleśnie
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Oleśnie
 • Szkoła Podstawowa w Sowczycach
 • Szkoła Podstawowa w Wojciechowie (częściowo, pracuje 4 nauczycieli i zajęcia odbywają się).

polecane: Flesz: Ceny owoców i warzyw niezmiennie na bardzo wysokim poziomie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
, RODZIC:

Jaka Praca taka pałaca...po ilościach dzieci które uczestniczą na korepetycje w szkole podstawowej....świadczy o waszym poziomie nauczania

zgadzam się w 100 %... gdyby nie korepetycje to uczniowie w oleskich szkołach nie zdaliby żadnych egzaminów..... wstyd nauczyciele, wstyd.

..

A
ANONIM

wystarczy zrobić listę oficjalną kto i za ile udziela korepetycji... i sprawdzić czy dodatkowy dochód z korepetycji jest zgłoszony do Urzędu Skarbowego....

R
RODZIC

Jaka Praca taka pałaca...po ilościach dzieci które uczestniczą na korepetycje w szkole podstawowej....świadczy o waszym poziomie nauczania

G
Gość

( Nieuczyciele na wagarach )

Szanowni nauczyciele!

Jesteście "Korpusem Bezszczelności" 21 wieku,

czujecie się nieodpowiedzialni za NIC. Kto Was tego w komunistycznej PRL nauczał? Z całą pewnością Wasi nauczyciele - których to do dziś wysławiacie. Nie jest to mile widziane co wyrabiacie - ani dla Pana premiera- ani dla mnie. Dla Was, to z pewnością "Bal Waszego życia", ciekaw jestem czy ten rachunek będziecie w stanie uregulować?

Demoralizujecie, znęcacie sie na nowym, młodym pokoleniu w dziś wolnej, i też dla Was, POLSCE.

Znęcano sie też nad Wami tak w Polsce komunistycznej? Nie, w Polsce komunistycznej nauczano Was strajkowac - wygłupiacie si - i to wszastko co potraficie . Jesteście beztroscy, a poza tym, menedżerami nie jesteście.

Czcigodni! Więc przystąpcie do pracy i zapracujcie na Wasz chleb, tak jak każdy inny. Życie jest cieżkie - i też dla NIEUCZYCIELI - niestety.

Pozdrawiam całą Waszą wspólnotę, z wyrazami szacunku i współczucia

/kloszard Christiaan/

G
Gość

W Niemczech etat nauczyciela przy tablicy wynosi 28 godzin. Nie ma dodatku za wychowawstwo, za poprawianie zeszytow, motywacyjnego. Nie ma innych dodatkow. Wakacje trwaja 6 tygodni a nie 10. Jesli nasi nauczyciele popracuja wiecej, zarobia wiecej.

Rodzic

R
Rodzic ucznia

.....Drodzy wychowacy...szczególnie klas gimnazjalnych i klas 8....

Jest mi strasznie przykro....,ze my jako Rodzice nie otrzymaliśmy żadnych wiadomości od was jako wychowawców uczni, którzy opuszczą mury Szkoły Podstawowej nr 2 Oleśnie....żądacie w liście otwartym o zrozumienie...a gdzie zrozumienie i wsparcie dla naszych dzieci rodziców....za co my mamy wam dziękować na koniec roku.... wystarczyła krótką wiadomość NA E DZUENNIKU....BĘDZIE DOBRZE....ZROZUMCIE NAS MUSIMY WALCZYĆ ALE WAS W TYM MOMENCIE NIE ZOSTAWIMY.....

POZDRAWIAM RODZIC....

R
Rozwodnik

Jestem byłym mężem nayczycielki.....i powiem wam,ze szlak mnie trafial jak te grono zawsze jeczało jak to oni zmęczeni....dziś nie mam siły sprawdzić kartkówki...ide na areobik się odstresowac....masakra....a co w takiej podstawówce nowego nauczyciel wymyśli....matematyka od lat ta sama, chemia się przecież nie zmienia, lektury moga sie zmienić, położenie geograficzne od w Polsce te samo....ludzie oni od lat ucza tych samych przedmiotów na pamięć wszystko znaja.....studia nauczycielskie porobili i wielcy nauczyciele.....

G
Gość

Bardzo chętnie poprę strajk nauczyciela pod warunkiem, ze będzie pracował 40 godz tygodniowo...skoro sięgają do informacji,ze nauczyciele na zachodzie zarabiają dużo więcej to niech wezmą pod uwagę, ze uczeń takiej szkoły nie wie co to siedzieć po nocach i zakuwac bo następny dzień sprawdzian i dwie kartkówki.

Dlaczego jak jest przerwa świąteczna, ferie itp.nauczyciel parduje się po sklepach, fryzjer kosmetyczka ....a obsluga szkoły pracuje mimo ze szkoła ma wolne...to uczeń ma przerwę a nauczyciel powinien siedzieć w szkole i uzupełniać dziennik przygotowywać materiały na

Lekcję.....

M
Matka

Dziękować można nauczycielowi z powołania...który potrafi zachęcić na lekcji ucznia do nauki....gdzie uczen chętnie przychodzi....sa tacy nauczyciele w zsp nr 2....za którymi młodzież poszła by w ogień....a sa tez tacy którzy potrafią wysmiać ucznia przy całej klasie, ze zle napisał sprawdzian......3/4 klasy 1 ze sprawdzianu reszta 2....no to chyba juz o nauczycielu świadczy

D
Drabecki

Każdy z nas jest w większym lub mniejszym stopniu ukształtowany przez nauczycieli, powinniśmy im dziękować i ich popierać. Nauczyciel to nie tylko zawód, ale i misja. "Te pieniądze im należą".

G
Gość

JACY BIEDNI JAK LEKARZE WETERYNARZE SEDZIOWIE IPRAWNICY PRAWDZIWE NAUCZYCIEL NIE STRASZY DZIECI

G
Gość

Każda grupa zawidiwa

P
Pan Cogito

Szanowny Gościu,

Materiał został już dawno przerobiony przed egzaminem. Ci, którzy nie zdążyli i tak nie mieli szans tego zrobić przez dwa dni. Więc proszę się o to nie martwić :)

Co do zmartwienia rodziców gdzie zostawić dziecko. Zdaję sobie sprawę, że jest to dotkliwe. Jednak proszę pamiętać, jak bardzo jest to niewygodne, taka jest natura protestu. By być słyszanym, trzeba krzyczeć. Protest w postaci lajków na facebook'u nawet nie zostałby zauważony. Cierpią na tym nauczyciele i cierpią na tym rodzice. Aktualna nagonka jest jak najbardziej na rękę stronie rządzącej. Wszyscy chcieliby wrócić do normalności i zakończyć ten spór. Wspieram nauczycieli, bo wierzę, że tak jak Ty, drogi Gościu masz teraz swoje zdanie, tak i nasze dzieci mają prawo je mieć. Bez zmian w edukacji będziemy równym szeregiem patrzącym w jedną stronę. Bez cienia wątpliwości, bez chwili zastanowienia, bez nadziei.

Pozdrawiam serdecznie.

G
Gość

Nie Tylko nauczyciel ma studia...a tylko nauczyciel po studiach pracuje 18 godzin tygodniowo....są ludzie bardziej wykształceni i cieżej pracują a tak nie narzekają...

O
OOL42

Wszyscy jesteście tacy mądrzy to róbcie studia I bądźcie nauczycielami jak to taka super robota.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3