Naukowcy nyskiej PWSZ dyskutowali o tym, jak przywrócić piękno w architekturze

oprac. KS
Redaktorzy publikacji Tomasz Drewniak i Bogusław Szuba z rektorem PWSZ Przemysławem Malinowskim (w środku).
Redaktorzy publikacji Tomasz Drewniak i Bogusław Szuba z rektorem PWSZ Przemysławem Malinowskim (w środku). Archiwum PWSZ
Nakładem Oficyny Wydawniczej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie ukazały się dwa tomy monografii „Piękno w architekturze - tradycja i współczesność” pod red. dra hab. Bogusława Szuby oraz dra Tomasza Drewniaka.

Książki stanowią zwieńczenie finansowanego przez MNiSW projektu badawczego, zainicjowanego podczas I Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowo-Technicznej pt. „Piękno w architekturze - tradycja i współczesność”, zorganizowanej przez PWSZ wdniach 6-7 czerwca 2018 r.

Podstawowym celem konferencji było wypracowanie interdyscyplinarnego modelu służącego identyfikacji, analizie i kształtowaniu piękna w architekturze jako korelacji wartości technicznych, użytkowych, estetycznych, symbolicznych, emocjonalnych i więzi społecznych.

Obecność referentów, reprezentujących zagraniczne oraz krajowe ośrodki akademickie i instytucje (m.in. Bauhaus-University Weimar, Eindhoven University of Technology, International University Sarajevo i wielu innych) stworzyła możliwość nawiązania międzynarodowej i interdyscyplinarnej współpracy, dzielenia się doświadczeniami w zakresie odnajdywania przestrzeni środowiska człowieka wartości piękna, wzajemnej współpracy naukowców i praktyków, zmierzających do coraz doskonalszego kształtowania środowiska człowieka.

W rezultacie konferencji powstały dwa tomy polsko i anglojęzycznej monografii, koncentrujące się odpowiednio na teoretycznych i praktycznych aspektach piękna w architekturze. Wielowymiarowość, a zarazem uniwersalność piękna, potrzeba poszukiwania piękna w naturze i sztuce, dążenia do „pięknego zamieszkiwania”, a wreszcie do wytwarzania piękna stanowią przesłanki do rozwijania interdyscyplinarnego paradygmatu, w którym piękno stanowi kategorię integrującą, a zarazem otwartą na specyfikę danej sfery przedmiotowej.

Obecność piękna w codziennym życiu człowieka jest zatem kryterium „być” (dla cywilizacji życia), w przeciwieństwie do bezkrytycznego za wszelką cenę „mieć” (charakterystycznego dla cywilizacji śmierci). Implikuje to konieczność podjęcia działań przywracających piękno naszego otoczenia, porządkujących przestrzeń urbanistyczną i architektoniczną, co staje się ważnym zadaniem dla ludzi wielu profesji, działających na rzecz szeroko pojętego środowiska człowieka.

Wśród tekstów analizujących aspekty piękna znajdują się prace naukowców o międzynarodowym autorytecie - m.in. prof. dra hab. inż. arch. W. Kosińskiego, prof. dra hab. inż. arch. K. Gasidło, prof. dra hab. J. Lewickiego, prof. dra Marco Lucchini czy prof. dra Petera Schmida.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska