Naukowcy z politechniki odbywają staże w opolskich przedsiębiorstwach

fot. Krzysztof Świderski
Dr Robert Bański, naukowiec z Politechniki Opolskiej, bada sposób łączenia metali i ich stopów "na zimno" rzadką metodą platerowania wybuchowego. Na stażu w firmie Explomet chce dokładnie poznać  ten proces.
Dr Robert Bański, naukowiec z Politechniki Opolskiej, bada sposób łączenia metali i ich stopów "na zimno" rzadką metodą platerowania wybuchowego. Na stażu w firmie Explomet chce dokładnie poznać ten proces. fot. Krzysztof Świderski
Dzięki temu mogą sprawdzić, jak do praktyki ma się teoria, którą na co dzień wykładają studentom.

Dr Robert Bański pracuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej w Katedrze Materiałoznawstawa i Technologii Bezwiórowych (takich jak m.in. spawanie, odlewanie, prasowanie). Prowadzi tam zajęcia ze studentami i badania naukowe.

W marcu rozpoczął trzymiesięczny staż w opolskiej firmie Explomet, która specjalizuje się w platerowaniu wybuchowym. Jest to sposób łączenia metali i ich stopów, np. stali i tytanu. Potem wykorzystywane są one np. do budowy aparatury chemicznej, energetycznej, statków i konstrukcji aeronautycznych.

Miejscem pracy załogi Explometu jest poligon w województwie dolnośląskim. W Opolu na terenie dawnego Metalchemu firma ma siedzibę.

Podczas stażu w Explomecie dr Robert Bański pozna dokumentację technologiczną i będzie obserwował prace na poligonie oraz przeprowadzał badania materiałów powstających tą metodą.

Opinia

Opinia

Zygmunt Szulc, współwłaściciel firmy Explomet
- Wychodzimy z założenia, że stażyści mogą być naszymi przyszłymi przemysłowymi lub naukowymi partnerami. Znając technikę, będą w stanie szerzej korzystać z jej możliwości z pożytkiem dla obu stron. Współpracujemy z politechnikami opolską i warszawską. Wdrażamy własne rozwiązania technologiczne. Jednak bez korzystania z umiejętności nauki w badaniu materiałów nasze szanse na rozwój byłyby ograniczone. Z drugiej strony, nauka bez kontaktu z przemysłem nie rozwinie się. Z dr. Bańskim współpracę nawiązaliśmy niespełna 5 lat temu. Oczekujemy, że podczas stażu pozna istotę i przemysłowe warunki stosowania technologii wybuchowego platerowania. Mamy nadzieję, że w bliskiej przyszłości wspólnie uda nam się zainicjować zupełnie nowe kierunki rozwoju technologii i znaleźć nowe obszary jej zastosowania.

- To unikalna technologia, którą zajmuję się od kilku lat właśnie dzięki współpracy z Explometem - mówi stażysta. - Przed mikroskopem nie mam szans na poznanie, jak prowadzi się proces platerowania wybuchowego. Liczę, że uda się to właśnie podczas stażu.

Te doświadczenia dr Bański chciałby potem wykorzystać w pracy naukowej. - Może się okazać, że w laboratorium przywiązywałem zbyt dużą uwagę do parametrów, które w praktyce okazują się mniej istotne. To także pokaże staż - zakłada opolanin.

Takich stażystów jak on jest piętnaścioro. Każdy z nich ma spędzić na stażu 80 godzin w miesiącu, za co otrzymuje 2500 zł brutto stypendium sfinansowanego z unijnego projektu. Pieniądze na to zdobył Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej.

Przedsiębiorczy naukowiec

Przedsiębiorczy naukowiec

To projekt, na który Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej otrzymał 645 tys. zł z Unii Europejskiej. Rozpoczął się w lipcu ub.r. i potrwa do końca br. Korzystają z niego pracownicy naukowi i naukowo-dydaktyczni PO, doktoranci, studenci i absolwenci uczelni oraz pracownicy przedsiębiorstw i przedsiębiorcy. Staże dla pracowników naukowo-dydaktycznych to jeden z elementów projektu. Zgłosiło się na nie 18 osób, z których wybrano 15. Musiały być zameldowane na terenie województwa i zatrudnione na PO. Inkubator ma dostać dodatkowe pieniądze na takie staże, ale musiałyby odbyć się od kwietnia do czerwca br. Czeka na chętnych.

- Do współpracy chętne były takie firmy jak: Cementownia "Odra", Energetyka Cieplna Opolszczyzny, Atmoterm, Nutricia, Regionalna Agencja Poszanowania Energii, Explomet, Auto Power Electronic i Famak z Opola, Blattin ze Schodni, "Małapanew", z Ozimka, Euromag z Kędzierzyna-Koźla - wymienia Artur Olejnik, koordynator projektu ds. organizacji staży z AIP PO.

Dr inż. Mariusz Tańczuk z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale Mechanicznym PO właśnie zakończył staż w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny. - Przyglądałem się, jak w firmie wdrażano program do zwiększania efektywności wytwarzania ciepła i uzyskania jak najniższych kosztów jego produkcji - opowiada.

W kręgu jego zainteresowań naukowych jest energia odnawialna, a to przyszłość dla firm ciepłowniczych takich jak ECO. - Mamy więc pole do przyszłej współpracy - deklaruje dr inż. Tańczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska