Naukowcy z Politechniki Opolskiej uczestniczą w badaniach sytuacji społeczno-ekonomicznej Ukraińców na Opols

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zespół badaczy migracji z PO: dr Diana Rokita-Poskart (od lewej), dr Katarzyna Łukaniszyn-Domaszewska, dr Sabina Kubiciel-Lodzińska i prof. Brygida Solga.
Zespół badaczy migracji z PO: dr Diana Rokita-Poskart (od lewej), dr Katarzyna Łukaniszyn-Domaszewska, dr Sabina Kubiciel-Lodzińska i prof. Brygida Solga. Archiwum PO
W minionym tygodniu omawiano pierwsze wnioski z badań koordynowanych i realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.

W pierwszym etapie zbadano 380 pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Okazuje się, że ponad połowa planuje zwiększyć zatrudnienie, a w tej grupie ponad 45 proc. zamierza zatrudnić pracownika z Ukrainy.

W 2020r. poznamy wyniki badań przeprowadzonych wśród ukraińskich pracowników, studentów oraz zrealizowane z agencjami pośrednictwa pracy.

Naukowcy z WEiZ PO od wielu lat analizują procesy emigracji, migracji powrotnych, migracji wewnętrznych oraz imigracji.

- Pierwszym obszarem naszych zainteresowań były badania nad skutkami i konsekwencjami wyjazdów zarobkowych mieszkańców województwa opolskiego - mówi dr hab. Brygida Solga, kierownik Katedry Polityki Regionalnej, w której pracuje zespół badaczy migracji.- Obecnie zakres prac jest szerszy. Dr Diana Rokita-Poskart bada migracje wewnętrzne, skutki napływu studentów z innych regionów kraju oraz z zagranicy dla rozwoju ośrodków akademickich, głównie Opola. Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska jako pierwsza w województwie opolskim badała imigrację zagraniczną i związane z nią szanse oraz zagrożenia, prowadziła badania wśród cudzoziemskich pracowników, zatrudniających ich pracodawców, studentów i przedsiębiorców-obcokrajowców. Z kolei dr Katarzyna Łukaniszyn-Domaszewska bada rolę mniejszości niemieckiej w rozwoju społeczno-ekonomicznym Opolszczyzny z uwzględnieniem migracyjnego charakteru regionu.

Zepół z PO jest w grupie eksperckiej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego tworzącej plan działań na rzecz integracji cudzoziemców, wspiera samorząd województwa w pracach nad strategią rozwoju regionu do 2030 r.

W ub.r. na potrzeby UMWO realizował pierwsze w regionie badania nad przedsiębiorczością imigrantów. Współpracował także z Urzędem Miasta Opola przy tworzeniu strategii rozwoju do 2020 r. i do 2030 r. To doświadczenie i wiedzę doceniła Polska Akademia Nauk - dr hab. Brygida Solga od 2011 r. jest członkiem Komitetu Badań nad Migracjami PAN.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska