Naukowiec z Politechniki Opolskiej odbywa staż w znanym włoskim ośrodku naukowym

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Politechnika Opolska
Dr Sebastian Rutkowski z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej został laureatem programu stypendialnego im. Mieczysława Bekkera. Dzięki temu we włoskim Instytucie Inteligentnych Technologii Przemysłowych i Systemów (STIIMA) pracuje nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości podczas prób wysiłkowych.

Instytut Inteligentnych Technologii Przemysłowych i Systemów dla Zaawansowanej Produkcji (STIIMA) Narodowej Rady Badań (CNR) we Włoszech koncentruje się na opracowywaniu metodologii, technologii i prototypów umożliwiających intuicyjną i bezpieczną współpracę człowieka z maszyną.

W szczególności zajmuje się rozwojem naukowych i technologicznych rozwiązań rehabilitacji neuromotorycznej oraz sterowania urządzeniami mechatronicznymi, rozwiązaniami rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej do bezpiecznej fizycznej interakcji między człowiekiem a robotem.

W siedzibie w Lecco funkcjonuje grupa badawcza EVA- inżynieria przedsiębiorstw i aplikacje wirtualne. Grupa pracuje nad wirtualizacją. Szczególną uwagę grupa zwraca na czynnik ludzki, który zapewnia człowiekowi centralną pozycję po stronie produkcji/technologii.

Jest to obszerna dziedzina, która bada interakcje człowieka z technologią i innymi ludźmi. Koncentruje się na stanie psychicznym człowieka, czyli percepcji, uwadze, poznaniu itp. oraz na stanie emocjonalnym jak lęk, nuda itp.

Informacje z tych analiz są cenne dla wdrażania technologii zarówno w fabryce, jak i w środowisku wspomaganym.

We wrześniu 2020 roku STIIMA-CNR i Politechnika Opolska podpisały umowę o współpracy. Umowa koncentrowała się na walidacji
opracowanego przez STIIMA systemu do rehabilitacji pulmonologicznej w ośrodku klinicznym na grupie pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

- Projekt implementacji oprogramowania do prowadzenia treningów wydolnościowych dla pacjentów z POChP jednak się nie rozpoczął, ze względu na wybuch pandemii COVID-19 oraz wyłączenia szpitala MSWiA w Głuchołazach z dotychczasowej działalności i przekształcenia go do leczenia pacjentów z COVID-19 – mówi dr Sebastian Rutkowski z Katedry Fizjoterapii.

- Podjęto jednak próbę stworzenia programu rehabilitacji oddechowej dla pacjentów po hospitalizacji spowodowanej COVID-19 z wykorzystaniem zaawansowanych systemów VR. Projekt, finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, którego jestem kierownikiem, jest w trakcie realizacji części klinicznej i ma na celu ocenę skuteczności programu rehabilitacyjnego opartego na VR dla pacjentów po COVID-19. Instytut STIIMA pełni rolę konsultanta w zakresie wdrożenia systemu VR do treningu wydolnościowego oraz walidacji wpływu technologii na pacjentów. Staż naukowy w STIIMA stanowi więc kontynuacje rozpoczętej współpracy i chęć rozszerzenia jej o nowe obszary tj. wykorzystania oprogramowania Virtual Park w trakcie testu wysiłkowego sercowo-płucnego – wyjaśnia dr Sebastian Rutkowski, który od kilku lar zajmuje się połączeniem świata inżynierii i medycyny.

- Początkowe założenia oraz eksperymenty kliniczne nie były czymś nadzwyczajnym. Chciałem zaobserwować, jak pacjenci będą reagować na wdrożenie nowoczesnej technologii do standardowych procedur rehabilitacyjnych. Okazało się, że znalazłem niszę. Po obronie doktoratu moja działalność naukowa nabrała tempa. Zaangażowałem się w działalność kilku zespołów naukowych, postanowiłem też zainwestować swój czas we współpracę międzynarodową. Intensywna praca przyniosła z czasem wiele korzyści. Gdy pojawiły się pierwsze artykuły w czasopismach z listy filadelfijskiej, podjąłem starania o pozyskanie zewnętrznych środków na badania. Tematyka badawcza została doceniona przez największe pulmonologiczne towarzystwo naukowe w Europie: European Respiratory Society, które ufundowało staż podoktorski w Instytucie Sam Camillo w Wenecji. To wszystko sprawiło, że rozwijałem tematykę moich zainteresowań badawczych jak również sieć naukową, co doprowadziło do realizacji obecnego stażu. Wiem natomiast, że przede mną jeszcze wiele do odkrycia w tym obszarze - mówi dr Sebastian Rutkowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska