- Maszyny elektryczne obecnie wytwarzają 99 proc. energii elektrycznej. Są wykorzystywane w energetyce, przemyśle, rolnictwie, transporcie, gospodarce komunalnej i gospodarstwach domowych - wylicza prof. Sławomir Szymaniec, kierownik Katedry Elektrowni, Diagnostyki i Inżynierii Komputerowej na Politechnice Opolskiej. - Nie można ich - podobnie jak i transformatorów - zastąpić innymi maszynami czy urządzeniami.
Monografia nosi tytuł „Eksploatacja i diagnostyka maszyn elektrycznych i transformatorów”. Jest kompendium wiedzy, które bazuje na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu autorów. Ci przez lata przyglądali się eksploatacji maszyn w zakładach przemysłowych w całym kraju, a wnioski płynące z tych obserwacji zawarli w swojej najnowszej publikacji.
- Żyjemy w czasach stale rosnących wymagań dotyczących wydajności, ale też redukcji kosztów produkcji w przemyśle i energetyce - mówi prof. Szymaniec. - Dlatego koniecznością staje się właściwa diagnostyka maszyn i urządzeń.
Stara prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Naukowcy, badając temat, zauważyli, że w świecie urządzeń jest podobnie i z punktu widzenia interesu przedsiębiorstwa lepiej w porę dokonać diagnostyki, niż zmagać się z konsekwencjami awarii.
- Często uszkodzenia niewielkich elementów maszyn i urządzeń skutkują znacznymi stratami wynikającymi z nieprzewidzianego zatrzymania procesu produkcyjnego oraz nieplanowych prac remontowych - mówi naukowiec z Politechniki Opolskiej. - Diagnostyka maszyn i urządzeń oraz monitorowanie parametrów ich pracy pozwala uniknąć skutków awarii, właściwie zaplanować okresy przeglądów i remontów oraz znacznie wydłużyć czas eksploatacji.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?