Treści promowana Targi nto

Nawożenie rozsad krok po kroku. Nie każdy nawóz jest dobry! Sprawdź, czym zasilać sadzonki, żeby im nie zaszkodzić i kiedy zacząć nawożenie

Katarzyna Józefowicz
Wideo
od 7 lat
Czym, jak i kiedy nawozić rozsady to jedne z ważniejszych problemów, jeśli postanowiliśmy samodzielnie wyhodować rośliny z nasion. Młode rośliny są delikatne, ale jednocześnie potrzebują składników odżywczych. Dlatego warto je zasilać. Ale nie można do tego użyć dowolnego nawozu, bo możemy nawet całkiem zniszczyć rośliny. Radzimy, czym zasilać rozsady, by rosły mocne i zdrowe.

Spis treści

Produkcja własnej rozsady jest pracochłonna, ale pozwala uzyskać tyle roślin, ile potrzebujemy i ograniczyć wydatki związane z ich zakupem. Oczywiście chcąc uzyskać wartościową rozsadę, musimy zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju, wysiewając nasiona do skrzynek wypełnionych odkażonym, przepuszczalnym, lekkim podłożem i umieszczając je w ciepłym, przewiewnym i bardzo widnym miejscu.

Jednym z podstawowych nawozów, jakie stosuje się do zasilania rozsad jest biohumus. Ale nie jest to jedyna możliwość.
Jednym z podstawowych nawozów, jakie stosuje się do zasilania rozsad jest biohumus. Ale nie jest to jedyna możliwość. Annemarie Schaepman/unsplash, Katarzyna Laszczak

Siewki należy też systematycznie podlewać, dbając, aby ziemia w pojemnikach nie wysychała i nie była zbyt mokra. Takie warunki będą nie tylko sprzyjały kiełkowaniu nasion i rozwojowi siewek, ale też ograniczą ryzyko pojawienia się chorób takich jak np. zgorzel siewek, którego przyczyną są m.in. złe warunki uprawowe (np. przelanie roślin, niedobór światła itp.).

Podłoże dobre do kiełkowania nasion

Ze względu na to, że siewki są bardzo delikatne, nasiona poleca się wysiewać do umiarkowanie żyznego podłoża (najlepiej specjalnego podłoża do siewu o niskim poziomie zasolenia, z niewielkim dodatkiem wieloskładnikowego nawozu startowego lub nawozu długodziałającego), gdyż zbyt duże dawki nawozu obecne w ziemi, mogłyby uszkodzić lub zniszczyć młode rośliny, a nawet uniemożliwić kiełkowanie nasionom.

Nawożenie rozsad jest ważne, ale musi być rozważne

Oczywiście w takim podłożu dojrzałe siewki nie będą czuły się już dobrze, bo gdy tylko rozwiną pierwsze liście, zacznie brakować im składników pokarmowych i będą oczekiwały dokarmiania. Ponieważ jednak nadal pozostają stosunkowo delikatne, ich nawożenie musi być umiarkowane i rozważne. Jeśli zaczniemy zawozić siewki zbyt wcześnie lub zastosujemy zbyt duże dawki nawozów, bardzo szybko stracimy rozsadę, gdyż źle użyte nawozy mogą uszkodzić wrażliwy system korzeniowy roślin („spalić”).

Nawozy do rozsad: biohumus

Czym więc i jak nawozić rozsadę, aby zabieg nie przyniósł więcej szkody niż pożytku? Przede wszystkim nawozami naturalnymi, z których najlepszym jest biohumus, uzyskiwany się w procesie hodowli dżdżownic kalifornijskich. Jest to bogaty w liczne substancje odżywcze nawóz naturalny, który nie niesie ze sobą ryzyka skażenia podłoża i spalenia roślin. Mimo to zgodnie ze wskazówkami producenta, przed użyciem należy odpowiednio rozcieńczyć go wodą, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia młodych roślin.

Nawóz z alg do zasilania sadzonek

Kolejny naturalny nawóz doskonale nadający się do zasilania rozsady to preparat z alg morskich (np. Goëmar Goteo, AlgoHum), który podobnie jak biohumus, należy rozcieńczyć wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Nawóz algowy nie jest wprawdzie tak popularny jak biohumus, ale warto się nim zainteresować, gdyż doskonale spełnia swoje zadanie, nie tylko poprawiając żyzność gleby i wzmacniając rośliny, ale też działając jak naturalny stymulator wzrostu, a także poprawiając kondycję roślin, sprzyjając rozwojowi ich systemu korzeniowego i korzeni włosowatych, ograniczając skutki stresu, ułatwiając wchłanianie wody i składników pokarmowych oraz przyspieszając wzrost młodych roślin.

Obornik granulowany, ale nie każdy

Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie przy produkcji rozsady granulowanego obornika końskiego, specjalnie przeznaczonego do tego celu (Obornik koński granulowany dla rozsady Florovit), którym poleca się zasilać podłoże przed wysiewem nasion.

Gotowe ekologiczne nawozy do rozsad

Na rynku znajdują się też gotowe, wieloskładnikowe nawozy do warzyw i rozsad i to zarówno mineralne (np. Biopon - Nawóz do warzyw i rozsad) jak i ekologiczne (np. Organiczny nawóz Agrecol do warzyw i rozsad), które również należy stosować w terminach i dawkach zalecanych przez producenta.

Kiedy zacząć nawożenie rozsad?

Nawożenie rozsady rozpoczyna się zwykle po ok. 3-4 tygodniach od rozwinięcia przez siewki pierwszych liści właściwych, jednak termin pierwszego dokarmiania roślin jest w dużym stopniu uzależniony od zastosowanego preparatu. Nawozy sztuczne stosuje się zwykle po miesiącu od rozpoczęcia produkcji rozsady, natomiast naturalne można zastosować już na etapie siewu nasion. Ważne jest także to, jakiego podłoża użyliśmy do siewu i pikowania.

Jeśli podłoże było wzbogacone o nawóz długodziałający, nawożenie rozsady rozpoczyna się nawet po 2-3 miesiącach od chwili rozpoczęcia jej produkcji. Trzeba też pamiętać, że nie każda rozsada wymaga takiego samego nawożenia, gdyż mniej nawozu będą potrzebowały rośliny o krótkim okresie wegetacji (np. sałata), więcej natomiast warzywa o dużych wymaganiach pokarmowych (np. ogórki, pomidory).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska