Naziemna telewizja cyfrowa nie dociera do wszystkich

Radosław Dimitrow
Nadajnik emitujący programy telewizji publicznej ma zbyt słaby sygnał. Wielu Opolan, którzy kupili tunery, nie może odbierać trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

Problem dotyczy trzeciego multipleksu, czyli pakietu cyfrowej telewizji naziemnej. Został uruchomiony z końcem października tego roku i skupia sześć kanałów: TVP1, TVP2, TVP Info (Opole i Katowice), TVP Kultura i TVP Historia.

Dla Opolszczyzny jego sygnał nadawany jest z Chrzelic.

Teoretycznie, żeby go odbierać, wystarczy zwykła antena siatkowa, tuner DVB-T lub telewizor z wbudowanym tunerem. W praktyce okazuje się, że sygnał jest zbyt słaby i dociera jedynie do połowy mieszkańców regionu.

- O tym, że "cyfrówka" już działa, dowiedziałem się z reklam w radiu i telewizji - mówi Adam z Jemielnicy. - Kupiłem nową antenę i dobry telewizor z tunerem. Gdy podłączyłem wszystko, telewizor wykrył, że kanały TVP są nadawane, ale zamiast obrazu miałem czarny ekran. Po chwili wyświetlił się komunikat "za słaby sygnał". Początkowo myślałem, że źle ustawiłem antenę, ale jej obracanie też nic nie pomogło.

Poza powiatem strzeleckim podobny problem mają mieszkańcy powiatów: głubczyckiego, oleskiego, kluczborskiego i namysłowskiego. Do tego ostatniego sygnał nie dociera prawie wcale, co potwierdzają internauci na forum nto.pl, którzy próbowali złapać cyfrową telewizję.

- Mam tuner DVB-T i antenę siatkową zwykłą ze wzmacniaczem. Nie odbieram TVP1 i TVP2 - napisał Marcin z Kluczborka.

W Brzegu, Nysie i Kędzierzynie-Koźlu sygnał jest na pograniczu odbieralności.

To oznacza, że aby oglądać programy TVP, antena musi być ustawiona idealnie w kierunku Chrzelic. Ale w przypadku złej pogody obraz i tak może zanikać.

- Wtedy pozostaje oglądanie "jedynki" i "dwójki" ze starego systemu analogowego, z którego obraz jest jednak gorszej jakości - przyznaje Adam Pawlik, który w Brzegu prowadzi sklep RTV.

Mieszkańcy Brzegu próbowali odebrać cyfrowy sygnał trzeciego multipleksu z Wrocławia, ale okazało się, że też jest za słaby.

Innym problemem są białe plamy w zasięgu spowodowane ukształtowaniem terenu. Wsie leżące np. w cieniu Góry św. Anny po wschodniej stronie także "nie widzą" sygnału.

- Dlatego większość mieszkańców wciąż korzysta u nas z anten satelitarnych - mówi Horst Morawiec, sołtys Dolnej.

Bez problemów na terenie niemal całej Opolszczyzny oglądać można za to programy z drugiego multipleksu, który emituje sygnał stacji komercyjnych - TVN, TVN 7, Polsat, Polsat Sport News, TV Puls, TV4 i TV6. To dlatego, że w tym przypadku sygnał nadawany jest z 40-krotnie silniejszą mocą niż ten z nadajnika skupiającego kanały TVP.

Jak mówi Waldemar Sromek, rzecznik prasowy TP Emitel, spółki odpowiadającej za wdrażanie i nadawanie telewizji cyfrowej, sygnał jest celowo ograniczany, bo zakłócałby telewizję analogową, która wciąż jest nadawana.

- Zgodnie z pozwoleniami Urzędu Komunikacji Elektronicznej jego zasięg w tzw. okresie przejściowym jest ograniczony co do mocy i dostępnych częstotliwości do momentu wyłączenia sygnału analogowego - poinformował nas rzecznik Sromek. - Nastąpi to 31 lipca 2013 r. Dopiero po tym terminie będzie można objąć zasięgiem trzeciego multipleksu cały kraj.

Waldemar Sromek dodaje, że mieszkańcy Opolszczyzny nie będą musieli czekać tak długo na odbiór wszystkich cyfrowych programów naziemnej telewizji. Już 31 maja 2012 r. uruchomiony będzie bowiem pierwszy multipleks, który również ma nadawać programy TVP1, TVP2 i TVP INFO. Z tego nadajnika oglądać będzie można ponadto cztery kanały komercyjne.

Wdrażanie telewizji cyfrowej w całym kraju potrwa do połowy 2013 roku. W ofercie będzie można odbierać łącznie 20 bezpłatnych programów. TVP zapowiedziała ponadto, że będzie testowała emisję sygnału HD.

Na Opolszczyźnie już teraz można odbierać też 10 czeskich stacji telewizyjnych nadawanych w cyfrowej jakości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska