Nazwisko ojca czy matki

Redakcja
Jeśli samotnej kobiecie rodzi się dziecko, czy może ono nosić nazwisko ojca?

Dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli uznał on dziecko. W takiej sytuacji nadanie dziecku nazwiska ojca następuje automatycznie. Jeżeli nie ustalono ojcostwa - dziecko nosi nazwisko matki - wyjaśnia opolski adwokat.Dziecko, które zostało uznane przez ojca, może nosić nazwisko matki, ale jest to sytuacja wyjątkowa. W takim przypadku potrzebna jest zgoda matki lub innego przedstawiciela ustawowego dziecka, a także odpowiednie oświadczenie ojca.

Inaczej jest w przypadku sądowego ustalenia ojcostwa. Nadanie dziecku nazwiska ojca nie następuje automatycznie, gdyż nie ma takiego obowiązku. Aby dziecko nosiło nazwisko ojca, potrzebne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek taki składa dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy, którym z reguły jest matka.
W obu sytuacjach (dobrowolne uznanie dziecka i sądowe ustalenie ojcostwa), jeżeli dziecko ukończyło 13 lat, potrzebna jest także jego zgoda na nadanie nazwiska ojca.

Wniosek o nadanie dziecku nazwiska ojca składa się do sądu opiekuńczego.
Jeżeli matka małoletniego dziecka wyszła za mąż za mężczyznę, który nie jest ojcem dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem USC oświadczenie, że dziecko będzie nosić nazwisko męża matki. Wniosek taki mogą złożyć tylko do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Nadanie dziecku nazwiska męża matki jest niedopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko swojego ojca. Chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa.
Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat, konieczna jest jego zgoda (wyrażona przed kierownikiem USC) na nadanie mu nazwiska męża matki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska