NBP "przeniosło" na jeden dzień siedzibę na Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Bankowcy dzielili się wiedzą ze studentami i uczniami licealnej klasy biznesowej.
Bankowcy dzielili się wiedzą ze studentami i uczniami licealnej klasy biznesowej. Archiwum PO
Eksperci z Narodowego Banku Polskiego poprowadzili warsztaty dla studentów Wydziału Ekonomii i Zarządzania i uczniów V LO w Opolu z klasy patronackiej wydziału.

Można powiedzieć, że budynek Centrum Nauka-Biznes, w którym miało miejsce wydarzenie, stał się na jeden dzień siedzibą NBP. W holu pierwszego piętra zlokalizowana została wystawa pod tytułem „Wielcy polscy ekonomiści”. W jednej z sal znajdowały się dwa stanowiska do rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych oraz maszyna licząca bilon. W kolejnym pomieszczeniu, w oparciu o trzy stanowiska komputerowe, odbywał się konkurs drużynowy w grach strategicznych oparty na zasobach portalu www.nbportal.pl Najlepsi otrzymywali słodkie sztaby złota.

Głównym punktem wydarzenia były jednak warsztaty prowadzone w formie symulacji posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Warsztaty prowadziła Pani Patrycja Beniak, doradca w Wydziale Strategii Polityki Pieniężnej Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP w Warszawie.

Przed rozpoczęciem posiedzenia ekspert z NBP przeprowadziła quiz znajomości podstawowych pojęć makroekonomicznych, który stał się podstawą do przyjęcia ról przez poszczególnych uczestników spotkania. W ten sposób powstały dwa zespoły: członkowie rady oraz dziennikarze.

- Nasz udział w symulacji posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej Banku Centralnego Australii, a także możliwość przyjęcia ról członków Rady oraz dziennikarzy uświadomił nam wszystkim stopień skomplikowania decyzji podejmowanych w sferze polityki pieniężnej - komentuje dr Diana Rokita-Poskart, wykładowca przedmiotów ekonomicznych na WEiZ, opiekun koła naukowego Maestros de la economia.

- Miało to o tyle duże znaczenie, że w trakcie zajęć dydaktycznych często wykorzystujemy modele upraszczające rzeczywistość, co sprawia, że podejmowanie konkretnych decyzji i proponowanie rozwiązań wydaje się błahostką. Udział w tym eksperymencie pokazał nam, że jest jednak inaczej. Przyjęcie różnych ról – członków organu decyzyjnego banku centralnego oraz dziennikarzy pozwoliło nam wszystkim doskonalić umiejętność obserwacji, wyciągania wniosków oraz przytaczania właściwych argumentów w dyskusji na tematy ekonomiczne. Nasi studenci poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie - dodaje.

W opinii studentów organizacja takich wydarzeń wnosi niezwykle wiele do praktycznego zgłębiania tajników jakże niełatwej wiedzy makroekonomicznej.

Katarzyna Młynek (członkini koła naukowego Maestros de la economia): - Uważam, że pierwsza część była świetnym przypomnieniem dla nas - studentów II roku Ekonomii, podczas której przedstawiono nam wiele ważnych aspektów dotyczących polskiej jak i zagranicznej gospodarki finansowej. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak rozpoznaje się falsyfikaty banknotów i monet. Ciekawym doświadczeniem były rozgrywki na portalu internetowym NBP. Mogliśmy poczuć się jak przedsiębiorcy, a naszym celem było oczywiście osiągnięcie jak największego zysku. Uważam, że warsztaty były bardzo interesujące, otrzymałam wiele ciekawych informacji oraz miałam okazję sprawdzić jakim przedsiębiorcą będę w przyszłości.

Pokaz mody uczniów szkoły Szczepanika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie