Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NBP przygotował monetę i banknot z okazji urodzin Mikołaja Kopernika. Premiera odbyła się w wiosce jego przodków, czyli Kopernikach

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Premiera monety i banknotu odbyła się w Kopernikach.
Premiera monety i banknotu odbyła się w Kopernikach. Starostwo Powiatowe w Nysie
Znany jest nie tylko z teorii heliocentrycznej, stworzył też prawa ekonomii i znane na całym świecie dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Mowa oczywiście o Mikołaju Koperniku, którego 550. rocznica urodzin przypada 19 lutego. W Kopernikach NBP zaprezentował z tej okazji kolekcjonerski banknot i monetę.

Słynny astronom znany jest nie tylko z teorii heliocentrycznej, stworzył też prawa ekonomii i znane na całym świecie dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Mowa oczywiście o Mikołaju Koperniku, którego 550. rocznica urodzin przypada 19 lutego. W Kopernikach NBP zaprezentował z tej okazji kolekcjonerski banknot i monetę.

Z tej okazji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kopernikach odbyły się uroczystości uświetniające ten jubileusz, a Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.

Wzięli w nich udział m.in.: Paweł Frącz dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Opolu, starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz i Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo bo z Kopernik wywodzą się przodkowie Mikołaja Kopernika, którzy przez Kraków wywędrowali do Torunia. W czasie obchodów 500 lecia urodzin Kopernika jego imię miejscowej szkole, a w centrum wsi ustawiono pomnik.

Narodowy Bank Polski upamiętnił Mikołaja Kopernika emitując kolekcjonerski banknot polimerowy o nominale 20 zł z jego wizerunkiem oraz srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł ozdobioną bursztynem – „Mikołaj Kopernik”.

Strona przednia banknotu przedstawia najpopularniejszy (tzw. toruński) portret Mikołaja Kopernika oraz stylizowane wizerunki kwadrantu i fragmentu układu heliocentrycznego.

Na stronie odwrotnej banknotu zostały zaprezentowane wizerunki historycznych monet: awers i rewers szóstaka gdańskiego, awers szóstaka elbląskiego, awers szeląga pruskiego (Toruń), a także wizerunek fragmentu układu heliocentrycznego. W tle widnieje Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Fragment wizerunku układu heliocentrycznego został zaczerpnięty z rękopisu traktatu Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, znajdującego się w Bibliotece Jagiellońskiej.

Banknot „Mikołaj Kopernik” jest drugim polskim banknotem kolekcjonerskim wydrukowanym na podłożu polimerowym.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto