Neckermann Polska ogłasza upadłość. Na jaką pomoc mogą liczyć polscy turyści? 3,6 tys. klientów biura podróży przebywa za granicą

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Biuro podróży Neckermann Polska złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. Obecnie na wakacjach z biurem przebywa około 3,6 tys. turystów.
Biuro podróży Neckermann Polska złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. Obecnie na wakacjach z biurem przebywa około 3,6 tys. turystów. Szymon Starnawski /Polska Press
Biuro podróży Neckermann Polska złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. Obecnie na wakacjach z biurem przebywa około 3,6 tys. turystów. - W najgorszej sytuacji są turyści przebywający w Tunezji, Turcji i na Majorce. - Będziemy głównie skupiać się na tych destynacjach – mówiła Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim. O swojej pomocy zapewniało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Neckermann Polska jest częścią Thomasa Cooka i jego niewypłacalność jest związana z ogłoszonym w poniedziałek bankructwem brytyjskiego biura podróży.

W środę Neckermann Polska poinformował, że złożył w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności.

Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim przekazała na konferencji prasowej, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości biura podróży.

Źródło:
TVN 24

Dodała, że obecnie w najgorszej sytuacji są turyści przebywający w Tunezji, Turcji i na Majorce. - Będziemy głównie skupiać się na tych destynacjach – mówiła.

Ostrzegała także, że turyści mogą być wyrzucani z hoteli albo w nich zatrzymywani w nich - obsługa hotelowa może uniemożliwiać ich opuszczenie. Podkreśliła jednak, że jest to „standardowa procedura w takich sytuacjach”. - Urząd może opłacić pobyt turystów za okres od teraz do momentu wylotu. Gdyby pojawiły się takie przypadki, że turyści musieli zapłacić za hotel, to muszą mieć tego potwierdzenie, a potem będą mogli wnosić za to zwrot z gwarancji ubezpieczeniowej. - tłumaczyła.

- Przejmujemy opiekę nad turystami. Będziemy starali się zapewnić im dokończenie pobytu albo bezpieczny powrót do kraju – zapowiedział z kolei Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Sprecyzował, że chodzi o 3,6 tys. turystów, którzy wypoczywali głównie w basenie Morza Śródziemnego.

Źródło:
TVN 24

Podczas konferencji podkreślono, że oprócz rozpoczętych już podróży, Neckermann na zimę sprzedał 14 tys. wycieczek, które się nie odbędą.

Masz to w paszporcie? Do tych krajów mogą cię nie wpuścić

Wiceszef MSZ: turyści mogą liczyć na wsparcie

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił na konferencji w resorcie, że poza granicami Polski przebywa około 3,6 turystów w 29 krajach. - Z tej bardzo dużej liczby, problemy dotykają stosunkowo niewielkiej grupy osób. Do nas do MSZ wpłynęło do tej pory kilkanaście zgłoszeń o problemach turystów z kilku krajów – stwierdził. Jak poinformował, sygnały o problemach napływają głównie z Hiszpanii, Dominikany, Tunezji i Turcji.

Dodał, że każde zgłoszenie może liczyć na wsparcie dyplomatyczno-konsularne. - Konsulowie zostali zobowiązani do udzielania możliwie szerokiego wsparcia w odpowiedzi na problemy zgłaszane przez polskich turystów – zapewniał Szynkowski vel Sęk. - W sytuacji, kiedy turyści nie mają przedłużonych noclegów i są usuwani z hoteli, konsulowie informują turystów o przysługujących im prawach, negocjują na miejscu – zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że „w sytuacjach absolutnie nadzwyczajnych” - kiedy turyści nie mają środków na opłacenie noclegu i nie mogą liczyć na transfer pieniędzy od bliskich - konsul może udzielić nieoprocentowanej pożyczki.

Upadłość Thomas Cook

W komunikacie zmieszczonym na swojej stronie internetowej Maciej Nykiel, Prezes Zarządu Neckermann Polska informuje, że „złożył stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A”.

„Oddział w Polsce (Allianz Partners) z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 50 B w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą” - głosi komunikat.

Przedstawiciel firmy dodał, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska.

„W związku z zaistniałą sytuacją w dniu dzisiejszym zawieszamy wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych. Bezpośrednim powodem powyższych działań jest ogłoszenie w dniu 23 września 2019 r. upadłości przez Thomas Cook PLC, a w konsekwencji także ogłoszenie w dniu 25 września 2019 r. upadłości spółki Thomas Cook GMBH, właściciela 100 proc. udziałów w Neckermann Polska” - cztamy.

Nykiel podkreślił, że polski oddział pomimo stabilnej kondycji finansowej nie „może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki-matki”, a przyczyną zlikwidowania działalności operacyjnej na wielu rynkach światowych, w tym na rynku polskim są problemy właściciela a firmy na rynku brytyjskim oraz niemieckim.

„Przez ostatnie 23 lata Neckermann Polska realizował w Polsce misję służenia z najwyższą jakością swoim Klientom. Wraz z moimi współpracownikami i prawie 140-osobowym zespołem polskiego oddziału jesteśmy w pełnej gotowości i pomimo zaistniałej sytuacji nadal pracujemy, tak aby proces upadłości w Polsce był jak najmniej odczuwalny, mając na uwadze możliwości jakimi obecnie dysponujemy” - pisze biuro podróży.

10 miejsc, które wkrótce znikną z powierzchni Ziemi. Pozosta...

Ochrona klientów

Maciej Nykiel zapewnia w komunikacie firmy, że wszyscy Klienci Neckermann Polska są objęci ochroną, wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz z przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

Organem do którego należy się zwrócić w przypadku, gdy podróżny w momencie niewypłacalności znajduje się poza granicami kraju jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, który w zależności od sytuacji może pokryć koszty kontynuacji imprezy turystycznej, pokryć koszty powrotu lub podjąć działania związane z organizacją powrotu.

Kontakt: Departament Kultury, Promocji i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Brechta 3 03-472 Warszawa, tel. +48 22 597 95 40, +48 22 597 95 43, +48 22 597 95 45, +48 22 597 95 41, adres e-mail: [email protected]

Ponadto od dzisiaj Wszyscy Klienci Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. mogą zgłaszać się do WP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners) w celu zaspokojenia swoich roszczeń. Poniżej zamieszczam dane kontaktowe:

Dla osób przebywających poza granicami kraju:
została uruchomiona 24 godzinna infolinia: +48 22 522 29 00

Dla osób, które miały wylecieć i dokonały pełnej płatności lub przedpłaty za wyjazd:
została uruchomiona infolinia do zgłaszania roszczeń działającą w godzinach 8:00-16:00:
+48 22 563 11 00 oraz adres mailowy: [email protected].

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Neckermann Polska ogłasza upadłość. Na jaką pomoc mogą liczyć polscy turyści? 3,6 tys. klientów biura podróży przebywa za granicą - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska