Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Nepotyzm i kumoterstwo w urzędzie miasta. Zbadał to NIK

Archiwum/DP
Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.
Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu. Archiwum/DP
Kontrolerzy sprawdzają, czy nie było nadużyć przy zatrudnianiu na stanowiskach kierowniczych w miejskich instytucjach Kędzierzyna-Koźla.

Same czynności kontrolne zostały już zakończone, ale wciąż trwa procedura. Do czasu jej zakończenia nie możemy ujawniać żadnych ustaleń - zastrzega Marzanna Wierzbicka, rzecznik prasowy opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

W poniedziałek do kozielskiego magistratu dotarło pierwsze tzw. wystąpienie pokontrolne.

"Ocena NIK jest pozytywna" - odpowiedział nam na pytanie o kontrolę kozielski magistrat. Jego rzecznik Jarosław Jurkowski przyznał jednak, że w protokole Izba zwróciła uwagę na nieprawidłowości. Określił je jednak mianem "drobnych". Więcej magistrat nie chce komentować. - Urząd miasta jest w trakcie analizy wystąpienia pokontrolnego - ucina Jurkowski.

Teraz magistrat przedstawi NIK swoje argumenty i na tej podstawie powstanie prawomocne orzeczenie, które zostanie upublicznione.

O kontrolę zimą tego roku wnioskował szef Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie poseł Sławomir Kłosowski. Kilka dni temu na spotkaniu z dziennikarzami pokazał swoją korespondencję z Izbą, z której wynika, że ze szczegółowymi wynikami zapoznamy się jeszcze jesienią. - Te wszystkie wątpliwości dotyczące zatrudniania określonych osób na stanowiskach kierowniczych, o których media tak często wspominały, muszą zostać kompleksowo wyjaśnione - przekonywał.

A jest co wyjaśniać.

Na początku roku radna powiatowa Olga Pokorska-Młodzińska (PiS) wygrała konkurs na wicedyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Sprawa wzbudza kontrowersje, ponieważ Pokorska-Młodzińska jest żoną miejskiego radnego Roberta Młodzińskiego, który z kolei jako jedyny polityk PiS-u dość często wspiera podczas głosowań pomysły i projekty prezydenta Tomasza Wantuły, sprawującego nadzór nad MOSiR-em.

W tym samym ośrodku co Pokorska pracę w zeszłym roku dostał też inny miejski radny Marek Niemiec, który także popiera prezydenta. Ciocia radnej PiS, Zofia Pokorska, została z kolei szefową rady nadzorczej Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. W tej samej spółce pracę otrzymała córka radnego Zbigniewa Barszcza (również wspierającego prezydenta).

Pracę w urzędzie miasta znalazła z kolei krewna radnego Zygmunta Dereja. Konkursy na stanowiska prezesów i dyrektorów spółek i zakładów wygrywali ludzie, którzy startowali do wyborów z komitetu wyborczego Tomasza Wantuły.

Wiele afer i skandali, których nie brakowało w ciągu ostatniej kadencji, dotyczyło właśnie zatrudniania osób w co najmniej kontrowersyjnych okolicznościach. Takie źródła miała m.in. "afera SMS-owa". Doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Tomasza Wantułę i szefową jego gabinetu Halinę Damas-Łazowską złożył na początku września 2012 roku miejski radny PO Andrzej Kopeć. Śledczy sprawdzali, czy Halina Damas-Łazowska miała naciskać na szefową Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Teresę Koczubik, by ta zatrudniała konkretne osoby, omijając procedurę konkursową. Dowodem w śledztwie były m.in. SMS-y z nazwiskami dwóch osób.

- Śledztwo zostało umorzone z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie czynu zabronionego - wyjaśnia Dariusz Dul, zastępca prokuratora rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Z kolei szefowa Miejskiego Zarządu Oświaty Katarzyna Dysarz zawiadomiła policję, że prezydent Tomasz Wantuła i jego zastępca Paweł Rams wywierali na nią naciski, żeby zatrudniła w swojej jednostce Mariolę Niemiec, żonę wspomnianego radnego Marka Niemca. Równocześnie opowiedziała, że skłaniano ją, aby zwolniła główną księgową jednostki. Prezydent Tomasz Wantuła, wiceprezydent Paweł Rams i radny Marek Niemiec zaprzeczyli, że miało dochodzić do nacisków na dyrektor. Radny Niemiec zapewnił, że pomysł zatrudnienia jego żony wyszedł od dyrektor Katarzyny Dysarz.

Oskarżenia o nepotyzm i kumoterstwo pojawiły się także w trakcie kampanii referendalnej, której organizatorzy chcą doprowadzić do odwołania prezydenta Tomasza Wantuły. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 17 listopada.

Wideo

Komentarze 159

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

P
PP

prawda

G
Gość

jakby NIK wszedł do biura ZNP...to dopiero by się działo:-) Prawda Pani Prezes?

G
Gość
W dniu 09.10.2013 o 10:09, Gość napisał:

te fikcyjne konkursy to niepotrzebny stres dla nie zorentowanych ! Jak pisze poprzednik , wszędzie tak się dzieje ! Gdyby NIK chciał miec zajęcie na długiii czas  wystarczy takie kontrole zrobic w każdej gminie.

Do tego NIK powinien sprawdzić jak pieniądze publiczne wyciekają poprzez różnego rodzaju stowarzyszenia,uniwersytety w których pracę "wykładowcy" np.kosmetyczki,wizażystki,lekarza od wszystkich bolączek  itd. dostają  kumotrzy  "królika",zarządzającego sitwokratycznym Bizancjum.

G
Gość

Nadchodzi nowa sitwokracja - pis. Będzie powtórka z rozrywki.

G
Gość

Jak to możliwe,że przez 16 lat nasza sitwokracja robi co chce i żadne instytucje do zwalczania encyklopedycznej korupcji tego nie chcą zauważyć?

g
gość
W dniu 12.09.2015 o 18:52, analiza napisał:

Czy vice szef wydziału inwestycji nie jest przypadkiem z rodziny jednego z viceprezydentów? Chciałbym wiedzieć jakie stanowiska piastuje i za jakie pieniądze. Mówi się w mieście, ze płacą mu za więcej niż 1 etat... Ciekawe czy to prawda. 

To jest jedyne wytłumaczenie, dlaczego taka miernota, nie mająca o inwetsycjach zielonego pojęcia,  piastuje tak wysokie stanowisko

G
Gość
W dniu 18.06.2015 o 08:04, Kaśka napisał:

To stary watek ale trzeba go chyba odświeżyć.Nepotyzm i kumoterstwo, tak mocno krytykowane u poprzedniej władzy, u nowych włodarzy jest wcale nie mniejsze a wydaje się znacznie większe i bardziej kontrowersyjne. Gdzie ta transparentność konkursów na stanowiska deklarowana przed wyborami. Mam wrażenie że głosowaliśmy na kogoś zupełnie innego. Wiem że puste obietnice to jedna z cech demokracji ale po tych wyborach to przeszli samych siebie. Jedynie kilka osób w tej grupie (na palcach jednej reki można policzyć) próbuje coś zrobić, podkreślam PRÓBUJE, reszta nawet się nie specjalnie kryje że chodzi o kasę i stanowiska. :P

Jak się może cokolwiek zmienić jak rządzą od lat (2001r artykół"SITWOKRACJA" we Wprost) ci sami ludzie,tylko  po liftingu: koalicja MN z Unią Wolności,MN z SLD,MN z PO i KWW TW a obecnie znowu MN z PO i SLD.

Jak tacy ludzie mogą zmienić standardy z sitwokratycznych na demokratyczne skoro oni  sami je wprowadzili po 1998r.

Najciemniejszym i groteskowym  przykładem jest szukanie od lat "truciciela" benzenem naszego wspólnego zanieczyszczonego środowiska w mieście profesorów,docentów,doktorów i  specjalistów od chemii i tej organicznej i tej nieorganicznej.Na to wygląda,że Polska bardzo odstaje od krajów Unii skoro w K-K laboratoriach nie można określić kto jest trucicielem ,który zanieczyszcza od lat nasze miasto.Chyba,że ręka rękę po kumotersku myje,bo pracują tam za odpowiednia gratyfikację  LUDZIE WŁADZY- kto jest właścicielem,prezesem i kto zasiada w RN  tego trucicielskiego zakładu?

 

Śmiech na "sali" to mało powiedziane :P

To totalna żenua dla Platformy Obywatelskiej,która rządzi nieprzerwanie  8 lat nie tylko w K-K ale w całej Najjaśniejszej III RP!

g
gość
W dniu 12.09.2015 o 18:52, analiza napisał:

Czy vice szef wydziału inwestycji nie jest przypadkiem z rodziny jednego z viceprezydentów? Chciałbym wiedzieć jakie stanowiska piastuje i za jakie pieniądze. Mówi się w mieście, ze płacą mu za więcej niż 1 etat... Ciekawe czy to prawda. Mówią też, że do pracy wraca Pani, która z vickiem pracowała u najbogatszego obywatela naszego miasta.  Oj tam, to nie kumoterstwo, to z pewnością przypadek.

Oj tam, Oj tam od razu kumoterstwo i nepotyzm. Przecież to są sami specjaliści. POlitolog nie mający pojęcia o inwestycjach - to fachowiec pierwsza klasa.

a
analiza
W dniu 31.08.2015 o 16:32, Gość napisał:

Gdzie ty widzisz kumoterstwo w tej kadencji? Konkrety proszę, nazwiska !! Gadać to ty sobie możesz, ale to jest pustosłowie nie poparte żadnymi faktami. Wystrzelaliście się ze wszystkiego, amunicja wam się skończyła i szukacie na siłę dziury w całym. Czy wy myślicie, że ludzie tego nie widzą. Na całe szczęście są o wiele mądrzejsi i spostrzegawczy niż to się wam wydaje.

 

Czy vice szef wydziału inwestycji nie jest przypadkiem z rodziny jednego z viceprezydentów? Chciałbym wiedzieć jakie stanowiska piastuje i za jakie pieniądze. Mówi się w mieście, ze płacą mu za więcej niż 1 etat... Ciekawe czy to prawda.

 

Mówią też, że do pracy wraca Pani, która z vickiem pracowała u najbogatszego obywatela naszego miasta. 

 

Oj tam, to nie kumoterstwo, to z pewnością przypadek.

D
Damian
W dniu 31.08.2015 o 13:44, kk napisał:

kumoterstwo i nepotyzm nie jest obcy nowej władzy w Kentaki jak wiadomo wrócili do gry byli "zasłużeni", sld-owscy, donosiciele, przydupasy  etc. Trwa konkurs na stanowisko sekretarza w powiecie KK a już w "korytarzach powiatowych" mówi się , że kadrowa miejska ustawia temat na radną Katarzyne... Tyle szumu o likwidację szkół i co się dzieje w tym temacie? wielki Jagiełło wraz z "poplecznikami" gówno zrobił a na tym temacie, na tym "koniu" wjechał do UM dymając w d... wszystkich wyborców w mieście ze szczególnym uwzględnieniem swojego komitetu.

 

zart chyba jakis! jestem ciekaw czy Katarzyna wygra? Jesli tak, trzeba ta sprawe podac dalej i wyzej! A juz napewno skontrolowac!

g
gosc
W dniu 09.10.2013 o 18:22, stażysta napisał:

to się dzieje we wszytskich urzedach w Polsce.

Czy to znaczy,że staże są załatwiane przez ..znajomków na kierowniczych stanowiskach  aby dać pracę w urzędach i spółkach gminnych dzieciom swoich kumotrów lub koleżankom jak nam jasno i klarownie pokazała afera SMS-owa gdzie prawa ręka prezydenta Tomasza Wantuły - Halina Damas Łazowska  chciała załatwić po prostacku  pracę swoim psipsiółkom w MOPS-ie.

Jak będzie obecnie z zatrudnianiem "swoich"  stażystów,którzy przez  co najmniej  ponad rok zarejestrowani byli  jako  bezrobotni  w PUP  okaże się po odbyciu stażu i trzymiesięcznego okresu zatrudnienia.Chyba  na staże organizowane 2015r przez nasz PUP nie dostały sie osoby,które utraciły pracę w 2015?Jeżeli tak było to byłby to urzędniczy  skandal!

Dlatego  drogi stażysto  trzeba poczekać, a później przekazać informacje o nepotyźmie  do wglądu publicznego jak to "swój swojaka" przygarnął aby  głodowego zasiłku  z MOPS  nie musiał pobierać. W K-K  za czasów rządów SLD i MN  praca była dla ludzi  MN i  SLD-owców,towarzyszy PZPR,SB i TW, za rządów KWW TW ,MN i PO dla tych co sponsorowali kampanię wyborczą,a   obecnie pracę zapewnioną mają ci co udzielili poparcia PO czego przykładem są lukratywne stanowiska  w UM,Radach nadzorczych itd w myśl  hasła,że "kruk krukowi oka nie wykole"

Pytanie  poqinno byc skierowane do obecnje koalicji MN,SLD i PO kiedy tak normalnie po ludzku  pracę, a nie zwolnienie z dnia na dzień dostaną ci,którzy walczyli o suwerenną i demokratyczną Polskę z Orłem w KORONIE?

G
Gość
W dniu 02.09.2015 o 14:40, Gość napisał:

A jak tam ci schorowani już wyzdrowieli, czy jeszcze na L 4 ?

 

za to Halina dobrze wylodowalas raz u krolewicza a teraz cieply stolek w szkole zamiast pisac bzdury ubrac gumowce I plac sprzatac manewrowy.

To się nazywa fart sitwokratyczny!

G
Gość

A jak tam ci schorowani już wyzdrowieli, czy jeszcze na L 4 ?

G
Gość

za to Halina dobrze wylodowalas raz u krolewicza a teraz cieply stolek w szkole zamiast pisac bzdury ubrac gumowce I plac sprzatac manewrowy.

H
Halina
W dniu 02.09.2015 o 05:28, Gość napisał:

Te relacje niewiele mają  wspólnego z uczciwością i przyzwoitościa,bo  ręka rękę myje nawet bez instrukcji obsługi.Od wyborów w 1998r mamy rządy tych samych  grup pataszońskich interesów i lemingowatych  kumotrów,które niejedno imię i nazwisko mają.Platforma Obywatelska mogła przez 8 lat rozgonić na cztery wiatry sitwokracje,nie zrobiła tego,co gorsze UMOCNIŁA ją!

Niedorajda i nieudacznik wylewa łzy, bo się od 98 roku nie załapał do solidnego koryta. Człowiek pracy który ciężko pracuje nie wypisuje gamoniu w internecie bzdetów. Chlipiesz z żałości, bo leń i nikt ci nie dał żłobu z dobrym żarciem miernoto. Lepiej spadaj i weź się za  pożyteczną robotę nicponiu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3