Netflix promuje serial o „polskich obozach śmierci?” MSZ i Mateusz Morawiecki reagują. Netflix odpowie za szerzenie nieprawdy historycznej?

js
Netflix promuje serial o „polskich obozach śmierci?” MSZ i Mateusz Morawiecki reagują. Netflix odpowie za szerzenie nieprawdy historycznej?
Netflix promuje serial o „polskich obozach śmierci?” MSZ i Mateusz Morawiecki reagują. Netflix odpowie za szerzenie nieprawdy historycznej? Pexels
Netflix promuje właśnie serial „Iwan Groźny z Treblinki”. Produkcja jest kontrowersyjna, ponieważ w dokumencie pojawia się mapa ze współczesnymi granicami Polski oraz z zaznaczonymi miejscami obozów koncentracyjnych oraz obozów zagłady. Niestety, nie są one podpisane jako „niemieckie obozy”. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że dla twórców dokumentu może być to drobnostka, ale dla Polaków pomyłki tego rodzaju są „bardzo krzywdzące”.

Netflix nie dba o prawdę historyczną? Apel MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do skandalu wokół produkcji „Iwan Groźny z Treblinki”. Ministerstwo przypomniało, że:

  • przed II wojną światową granice Polski wyglądały zupełnie inaczej;
  • podczas wojny terytorium Polski było okupowane;
  • za Holocaust odpowiadają nazistowskie Niemcy.

Premier Mateusz Morawiecki wystosował z kolei oficjalny list do Reeda Hastingsa, szefa Netflixa. Prosi w nim o naniesienie stosownych poprawek.

Netflix wyprodukował serial o ukraińskim zbrodniarzu

„Iwan Groźny z Treblinki” to opowieść o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym. Początkowo służył w Armii Czerwonej, ale później dostał się do niemieckiej niewoli. Wstąpił w szeregi SS-Wachmannschaften. Został strażnikiem obozowym w Treblince i Sobiborze na własną prośbę.

Zasłynął ogromną brutalnością. Ucinał Żydówkom piersi, celowo wpychał dzieci do komór gazowych.

W pierwszym odcinku serialu Netflixa pojawia się mapka, która miała za zadanie wytłumaczyć widzom, gdzie toczyły się wydarzenia ujęte w dokumencie. Producenci zdecydowali się na pokazanie mapy współczesnej Polski, wskazano na niej miasta z obozami zagłady. Niestety, nie wspomniano, że podczas II wojny światowej tereny te były okupowane przez nazistowskie Niemcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska