NFZ do szpitala w Kluczborku: oddajcie kasę!

  NFZ do szpitala w Kluczborku: oddajcie kasę!

  Marek Świercz

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  NFZ do szpitala w Kluczborku: oddajcie kasę!
  Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku musi oddać Narodowemu Funduszowi Zdrowia 750 tys. zł i zapłacić 160 tys. zł kary umownej. Spółka będzie się odwoływać.
  NFZ do szpitala w Kluczborku: oddajcie kasę!
  Chodzi o niewłaściwie - zdaniem NFZ- rozliczone procedury medyczne. Powiatowe Centrum Zdrowia rozliczało badania diagnostyczne (głównie endoskopowe) jako hospitalizację pacjentów, tymczasem w myśl kontraktu były to badania ambulatoryjne.

  Nieprawidłowości wykryto podczas planowej kontroli. Dyrektor opolskiego oddziału NFZ Kazimierz Łukawiecki wyjaśnia, że co roku Fundusz kontroluje kilka szpitali. W tym roku kontrolerzy odwiedzili oprócz Kluczborka także Namysłów, Krapkowice i Głubczyce, a w tej chwili kontrolują Szpital Wojewódzki.

  - Pilnujemy publicznych pieniędzy - mówi Łukawiecki.
  - Jeśli szpital wyda je niezgodnie z zapisami kontraktu, musi je zwrócić. I takie przekwalifikowanie nastąpiło w przypadku Kluczborka. Kontrola trwała trzy miesiące, szpital mógł się do jej ustaleń ustosunkować.

  Na PCZ w Kluczborku została też nałożona umowna kara: 160 tys. zł. Szpital został już wezwany do zapłaty.

  Kluczborska spółka planuje odwołanie od decyzji NFZ. Józef Maciołek, wiceprezes d/s medycznych, tłumaczy, że skoro w grę wchodzą kary umowne, to “zawsze można negocjować". Przekonuje, że przyczyną sporu jest odmienna interpretacja zapisów kontraktu.

  - Pewne badania można zrobić w warunkach ambulatoryjnych, ale mogą być też połączone z położeniem pacjenta na oddział - tłumaczy. - My przyjęliśmy zasadę, że jeśli chory miał od lekarza skierowanie nie na badania, ale do szpitala, a przy badaniu był anestezjolog, to my rozliczymy to jako hospitalizację. Nasz NFZ uznał, że nie mogliśmy tak robić.

  O kontroli w PCZ plotkowano od kilku tygodni. O tym, że na szpital nałożono karę i kazano mu oddać pieniądze, mówił w listopadzie pochodzący z pobliskiej Byczyny wojewódzki radny Jacek Pawlicki. Na jego wniosek przewodniczący Sejmiku Bogusław Wierdak zwrócił się do NFZ o udostępnienie wyników kontroli. Otrzymał je w tym tygodniu.

  Sprawa jest o tyle gorąca, że kluczborski szpital był pierwszym w regionie przekształconym w spółkę prawa handlowego. Ta decyzja do dziś jest krytykowana przez polityków z lewej i prawej strony sceny politycznej.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018