Nie będzie leków za grosz?

SXC
Dla osób starszych wydatki na leki to znaczna część skromnej emerytury czy renty.
Dla osób starszych wydatki na leki to znaczna część skromnej emerytury czy renty. SXC
Środowisko aptekarzy domaga się zmian w przepisach i narzucenia przez ministerstwo sztywnych cen na leki refundowane przez budżet państwa. Ma to ograniczyć konkurencję.

Zmiany już przed rokiem zaproponowała oficjalnie Naczelna Izba Aptekarska, występując w imieniu całego środowiska farmaceutów. Izba chce, aby minister zdrowia w formie rozporządzenia ustalał urzędową cenę na leki, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz marże obowiązujące w aptekach i hurtowniach leków.

Apteki i hurtownie mają mieć zakaz obniżania lub całkowitego rezygnowania z marży czy ustalonych odgórnie cen. Obecnie obowiązują tylko ceny maksymalne, których apteki i hurtownie nie mogą przekroczyć w górę. Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej taka zmiana zagwarantuje wszystkim obywatelom równy dostęp do leków.

Argumentem jest też ograniczenie tzw. sztucznego popytu. Obecnie część chorych czy starszych ludzi, korzystając z niskich cen na niektóre lekarstwa, robi sobie zapasy medykamentów, których potem nie wykorzystuje i wyrzuca. Traci na tym także budżet Narodowego Funduszu Zdrowia, bowiem dofinansowuje część ceny tych lekarstw.

Izba Aptekarska chce także ograniczyć konkurencję cenową wśród aptek i zmobilizować je do konkurowania jakością obsługi i zakresem porad. Obecnie część aptek, zwłaszcza dużych i działających w sieciach handlowych, jest w stanie bardzo obniżyć lub całkowicie zrezygnować z marży na wybrane leki.

Naczelna Izba Aptekarska uważa, że takie praktyki uniemożliwiają małym i średnim aptekom prowadzenie i rozwijanie działalności. Powołuje się przy tym na przykład większości krajów Unii Europejskiej, gdzie obowiązują sztywne, regulowane ceny leków. Poza Polską wyjątkiem jest Litwa i Irlandia.

Z drugiej strony dla osób starszych wydatki na leki to znaczna część skromnej emerytury czy renty. Klienci szukają więc jak najtańszych aptek, a nawet zamawiają je przez internet czy wysyłkowo.

Ministerstwo Zdrowia w czerwcu przekazało rządowi projekt zmian w prawie farmaceutycznym. Na razie dotyczy on innych spraw. Postulaty izby aptekarskiej o sztywnych cenach leków nie zostały w nim uwzględnione.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska