Nie będziemy mieli nowej szybkiej linii do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Opola nie ma w strategicznym studium

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Rządowa spółka Centralny Port Komunikacyjny konsultuje przebieg 1600 kilometrów nowych linii kolejowych, dostosowanych do szybkości 250 kilometrów na godzinę. Żadna z tych linii nie przebiega przez Opolszczyznę.

Spółka CPK przygotowuje budowę nowego, centralnego portu lotniczego, położonego pomiędzy Warszawą a Łodzią. Według zapowiedzi wiceministra infrastruktury Marcina Horały, pierwsze loty będą tam przyjmowane w 2027 roku. Port ma być połączony 10 liniami kolei z poszczególnymi regionami Polski. Ich przygotowanie ma potrwać do roku 2035. Jedna z tych kolejowych "szprych", według planów ma prowadzić do Opola i Nysy.

CPK przedstawiła niedawno do społecznych konsultacji Strategiczne Studium Lokalizacyjne linii kolejowych do nowego lotniska. Na południowy wschód prowadzi zupełnie nowa linia do Wrocławia i dalej w stronę czeskiej granicy w rejonie Świdnicy – Kamiennej Góry. Nowy korytarz ma być też prowadzony od Katowic do czeskiej granicy w rejonie Jastrzębia Zdroju.

Wszystkie nowe linie mają być tak wyprofilowane, aby pociągi mogły jeździć z szybkością dochodzącą do 250 kilometrów na godzinę. Niestety, studium nie wskazuje zupełnie nowej linii na trasie z CPK do Opola i Nysy, co oznacza, że w naszym przypadku w grę wchodzi ewentualna modernizacja istniejących już linii, za co odpowiada kolejowa spółka PKP PLK . Jaki będzie jej zakres i założenia? Tego na razie nie wiadomo.

- Obecnie trwają pracę nad nowym programem wieloletnim na lata 2021-2027, „następcą” Krajowego Programu Kolejowego. Lista projektów jest przygotowywana – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska