reklama

Nie chcą do Opola. Protest w Dobrzeniu Wielkim

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (28 zdjęć)
Tłumy mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki manifestowały przeciw przyłączeniu do Opola. Protestowali też przedstawiciele innych gmin, które mogą stracić wsie na rzecz miasta.

„Chcemy swego ojczystego, chcemy swego dobrzeńskiego!”, „Taka jest mieszkańców wola, że nie chcemy do Opola!”, „Nie dzielcie nam naszego domu...” - to niektóre z wielu haseł, jakie skandowano dziś od 17.00 pod Urzędem Gminy w Dobrzeniu Wielkim. Ludzie odśpiewali wielokrotnie piosenkę ułożoną przez mieszkańców w obronie swojej gminy: „Nie psujcie, cośmy zbudowali! To nasze życie, to nasz świat!”.

W manifestacji wzięli udział mieszkańcy z całej gminy. Robert Orleański przyjechał z Chróścic. - Nie można decydować o losach mieszkańców, nie licząc się z ich zdaniem - podkreśla pan Robert. - A tak to teraz wygląda: miasto wojewódzkie, nie pytając o zdanie, zaskoczyło nas pomysłem przyłączenia do miasta. Chodzi o nie o ludzi, ale o pieniądze z elektrowni. Jednak z ludźmi trzeba się liczyć! Dlatego tu przyjechałem protestować.

- Niech nikt nie burzy tego, co dobrze funkcjonuje. Nie chcemy być podzieleni - dodaje Joanna Kajzer, która przyszła z dwuletnim synkiem Mateuszem. - Korzystamy w gminie ze służby zdrowia, mamy dużo placów zabaw dla dzieci. Nie chcemy być Groszowicami ani Metalchemem.

Alicja Wesołowska ze wsi Borki wprowadziła się do wsi 6 lat temu. - Przyjęli mnie tu jak swoją. A teraz obcy z miasta się wtrącają w nasze życie! - oburza się pani Alicja. Przyjechała „za córką”. - Jesteśmy spod z Łodzi, ale córka tu dostala prace, wybudowaliśmy się w Borkach i jestem szczęśliwa - tłumaczy pani Alicja

Jej córka pracuje w Opolu, ale ani ona, ani pani Alicja nie zgadzają się, aby odgórną decyzja przenieść ich dom w granice administracyjne miasta. - Ludzie mają sami o tym decydować - mówi.

Dzisiejsza manifestacja była już kolejną w Dobrzeniu Wielkim. Tym razem jednak przyjechały na nią włodarze i mieszkańcy innych gmin, które po części chce również przejąć Opole: Prószkowa, Turawy, Komprachcic, Dąbrowy.

Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic rozdawał wraz z mieszkańcami dwóch wsi gminy - Żerkowic i Chmielowic - serduszka z napisem: “Kocham Żerkowice i Chmielowice, ale w gminie Komprachcice”. - Ludzie mają rozumy i serca - mówili. - Tym razem serce podpowiada to, co jest zgodne z rozumem - nie można naszych wsi odrywać od macierzystej gminy.

Przed południem pomysł przyłączenia ościennych gmin do Opola był najważniejszym punktem sesji rady powiatu opolskiego, na którą zaproszono również wójtów i burmistrzów wszystkich wchodzących w jego skład gmin. Rada uchwaliła jednogłośnie rezolucję w sprawie nienaruszalności granic powiatu. - Nie wolno nam dopuścić do rozbioru powiatu, a potem być może całego województwa - argumentowała radna Zofia Kotońska z Polskiej Nowej Wsi.

- Ludzie w naszych miejscowościach czują się teraz bardziej zagrożeni niż w czasie stanu wojennego - dodał Stefan Warzecha, przewodniczący rady. - Nie wyobrażają sobie, że można zagarnąć teren nie licząc się z ich zdaniem.

Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego podziękował radnym za wsparcie. - Zapewniam, że o Dobrzeniu będzie jeszcze bardzo głośno - mówił. - Społeczeństwo naszej gminy ma bowiem nieprzebrane pokłady pomysłów na wyrażenie swojego niezadowolenia.

Także w Dobrzeniu Wielkim sprzeciw wobec planów Arkadiusza Wiśniewskiego zamanifestowali dziś członkowie Śląskiego Stowarzyszenie Samorządowego. - Będziemy bronić naszych gmin i idei samorządności, która nie polega przecież na wydzieraniu najatrakcyjniejszych terenów - podkreślił Józef Swaczyna, starosta strzelecki i przewodniczący stowarzyszenia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 236

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 05.01.2016 o 19:58, Gość napisał:

wielki DOBRZENIU NIE PODDAWAJ SIĘ

Dobrzeniu, nadymaj się, nadymaj, na pewno pękniesz z większym hukiem ...

G
Gość
W dniu 05.01.2016 o 19:58, Gość napisał:

wielki DOBRZENIU NIE PODDAWAJ SIĘ

Dobrzeniu, nadymaj się, nadymaj, na pewno pękniesz z większym hukiem ...

E
Eurofighter

Tak to wyglondo z tym calym Powiynkszaniym. Przez ich Niegospodarnosc zniszczom to co w tych Gminach dobrze funktionowalo. Zacznom wszysko zawiyrac, Szkoly, Przedszkola usw. bo niebydom mieli za co tego utrzimac!

c
czytelnik

Kiedy w Opolu bedzie referendum w sprawie odwolania Wisniewskiego

Grono niezadowolinych jest duze i powieksza sie stale

Na wiosne Wisniewski moze byc juz bylym prezydentem

g
gość

INFORMACJA O TERMINIE SESJI RADY GMINY DOBRZEŃ WIELKI

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 446) zwołuję sesję Rady Gminy Dobrzeń Wielki. Sesja odbędzie się w czwartek , dnia 26 stycznia 2017r. w sali narad Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim. Początek obrad o godz. 1530

 

 

 

Proponuję następujący porządek obrad:

 

1. Uchwała w sprawie zmiany uchwały dot. ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz zasady jego przyznawania i wypłacania, a także kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli ze specjalnego funduszu nagród za ich osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze dla nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i przedszkolach na terenie Gminy Dobrzeń Wielki.

 

2. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Dobrzeniu Małym

 

3. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dobrzeniu Wielkim

 

4. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Gimnazjum w Kup

 

5. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Kup

 

6. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Technikum w Dobrzeniu Małym

 

7. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Dobrzeniu Małym

 

8. Uchwała w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzeniu Wielkim

 

9. Uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego

 

- przedstawienie informacji /dot. pkt 1-9 /

 

- dyskusja

 

- podjęcie uchwały

 

 

Zaczęło się.

 

G
Gość
W dniu 03.12.2015 o 20:46, Gość napisał:

chyba problem bedziesz miec prędzej ty jak nie wyjedziesz z Opola pooddychac swiezym powietrzem np w Turawie

świeżym powietrzem a to dobre hahaha chyba gównem z okolicznych szamb wlewanych do wody 

p
pawelxp

Mcie racje i nie dajcie sie wlaczyc do Opola, bo po co? Dacie sobie rade sami , bez pomocy wojewodztwa i administracji panstwowej. Jestescie bogatymi gminami i pewnie chca wam odebrac pieniadze. Poza tym sluchajcie najmadrzejszego czlowieka jakim jest Grzegorz Schetyna. Juz nie jednego wyprowadzil na dobra droge to i Was wyprowadzi. Zycze szczescia I ZDROWKA.

G
Gość

To prawda asfalt sam odpadnie bo drogi macie dziurawe z takim budżetem wstyd to mało powiedziane.

G
Gość

Więc i ja ci odpowiem,będzie kasa tylko trzeba będzie być gospodarnym a z tym może być problem,w innych gminach też są szkoły,przedszkola i podobne GOK-i a Elektrowni nie ma i jakoś się da więc takie argumenty o kant rzici rozbić.Tak naprawdę to jeszcze nic konkretnego nie wiadomo a tu sami jasnowidze taki ewenement na skale światową.Ale postraszyć i gdybać to wy umiecie.

U
Urodzony w Opolu
W dniu 20.10.2016 o 21:37, Gość napisał:

Odpowiem tobie Zasilacz-u-od 21lat nie mieszkam w Opolu,a teraz merytorycznie,uzasadnij demokratycznie bez pogrzebania się w utopii jakie masz uzasadnienie że opolanie chcą pozbawić Dobrzeń GOK a może  przedszkoli i szkół a może jeszcze zwiną wam asfalt?

Może ja odpowiem. Polega to ma tym, że w pierwszej kolejności Rada Gminy obetnie wydatki na 1 - kulturę, 2 - oświatę, 3 - inwestycje.

Ad1. Opolanie nie zamkną nam GOK-u. Sami to zrobimy, bo nie będzie kasy na utrzymanie.

Ad2. Opolanie nie zamkną nam szkół. Sami to zrobimy, bo nie będzie kasy na utrzymanie. Przypomnę, że najstarsze liceum na terenach wiejskich w powojennej Polsce powstało w Dobrzeniu Wielkim i jest współfinansowane z budżetu gminy, a nie powiatu.

Ad 3. Opolanie nie zwiną asfaltu. Sam odpadnie i nie zostanie ulica naprawiona. Bo nie będzie kasy na naprawy i modernizację infrastruktury gminnej. Zanim się coś chlapnie, to trzeba się najpierw zastanowić, może poczytać, może posłuchać. Ale ważne: ZE ZROZUMIENIEM!!!

G
Gość
W dniu 20.10.2016 o 18:58, Zasilacz napisał:

odpowiedz do 'gościa z Opola powyżej......no i taki oto nierówny pojedynek sobie waść zaPODAŁ.  Działania tego typu  ludzi jak ten od lustra kierują zwolennikami pogrzebania demokracji!aha jeszcze jedno:WAL Sssssssie . i ciebie od dzieci jak najdalej z dala! 

Odpowiem tobie Zasilacz-u-od 21lat nie mieszkam w Opolu,a teraz merytorycznie,uzasadnij demokratycznie bez pogrzebania się w utopii jakie masz uzasadnienie że opolanie chcą pozbawić Dobrzeń GOK a może  przedszkoli i szkół a może jeszcze zwiną wam asfalt?

Z
Zasilacz

odpowiedz do 'gościa z Opola powyżej......no i taki oto nierówny pojedynek sobie waść zaPODAŁ.  Działania tego typu  ludzi jak ten od lustra kierują zwolennikami pogrzebania demokracji

!

aha jeszcze jedno:

WAL Sssssssie . i ciebie od dzieci jak najdalej z dala! 

Z
Zasilacz

odwiedziłam ojca w pracy, ojciec pracuje w Ośrodku Kultury Dobrzeń Wielki dziś akurat jest jakiś teatrzyk dla dzieci, więc wchodzi grupa 200 sześciolatków, czekają na korytarzu, aż będzie można wejść na salę. ojciec siedzi na środku korytarza przy biurku i je śniadanie.
- a wy jedliście dzisiaj śniadanie?
- taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak.
- to bardzo dobrze, zobaczcie, teraz kroję bułkę, za chwilę posmaruję ją serkiem topionym, a na serek położę szynkę. myślicie, że będzie dobre?
- taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak.
- póżniej popiję wszystko herbatką.
- hihihihihihi.
- powiedzcie mi, co was ostatnio zdziwiło.
- ?????
- w życiu.
-że opolanie chcą nam zabrać nasz teatrzyk i tańce i mażoretki  

-będziecie nadal tutaj mogli przychodzić się pobawić- Objecuję 
- taaaaaaaaak

 

( dzieci z Opola mają swój MDK Strzelców Bytomskich ,MOK ,Teatry i dużo innych.. Nasze dzieci też potrzebują normalnych warunków! )

I  te sygnały mają najnormalniej w życiu zapobiec pozbawiania Dobrzeńskiego GOK,Może przedszkoli szkół ?

dlatego objecałem im że NIE pozwolimy się rozebrać !

G
Gość

Oby tak dalej !

P
Paula
W dniu 07.12.2015 o 09:25, Paula z mniejszości N napisał:

Proszę sie wypowiadać sensownie a nie pisać bzdury. Jeśli komuś nie podobają się działania mniejszości niemieckiej, to można sobie znaleźć inny kawałek na ziemi, więc proszę się stąd wyprowadzić . Swojej kultury nikt nie zabroni mi kultywować, skoro mamy demokrację. Gdyby nie mniejszość co by tu było na opolszczyźnie - wielkie gnojowisko . 

A tak to mamy przedstawiciela MN który kultywuje chamstwo - sam jesteś gnojem wielki Panie z MN.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3