Nie czekaj, bierz się do roboty

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
Zima się przedłuża, ale przyroda nie czeka. Gdy tylko zejdzie śnieg, trzeba wykonać niezbędne prace - przycinanie, formowanie, przesadzanie, czyszczenie oczka wodnego i reanimowanie trawnika.

Większe drzewa ozdobne i owocowe zostały już przycięte. Teraz więc czas na "niższe roślinne piętra". Jak się nimi teraz najlepiej zaopiekować, radzi Stefan Połonecki, ogrodnik z Zawady.

Krzewy i drzewa ozdobne
Jeśli przyjrzymy się clematisom, zobaczymy na nich pąki, bo te rośliny zaczynają wegetację jako jedne z pierwszych. Żeby pięknie rosły, trzeba je przyciąć na wysokość 30-50 cm od ziemi. Cięcia, które przyczynią się do upiększenia koron drzew należy także wykonać na katalpie oraz akacji kulistej, a także na wszystkich krzewach o formach kuli - bukszpanach i żywotnikach.
Zwykle w marcu przycina się także budleyę. Jest to jednak krzew mało wytrzymały na niskie temperatury, warto więc po tak srogiej zimie poczekać z jej przycinaniem do czasu, gdy zacznie wypuszczać nowe pędy. Już teraz trzeba skrócić o połowę pędy bardziej wytrzymałej wajgeli.
Z sekatorem należy też podejść do pięciorników, które pozbawiamy starych kwiatostanów i formujemy w kulę. O 20 cm przycinamy tawuły a o połowę skracamy pędy krzewu berberysu. Równo z ziemią tniemy zeszłoroczne pędy "marcinków".

Byliny i trawy
Już widać, że na starych pędach pojawiają się młode. Wszystkie byliny należy więc starannie lecz ostrożnie oczyścić. Wybujałe krzewinki lawendy skracamy o ok. 10 cm. Skracamy także o 15 cm trawy.

Iglaki
Żywopłoty z żywotników po zimie pokazują od środka zrudziałe gałązki. Nie wycinamy ich, ale pozbawiamy rdzawych listków. W ten sposób dojdzie do środka więcej światła i na gałązkach pojawią się zielone pędy, a roślina po pewnym czasie znowu się zagęści. Jeśli zauważymy na wierzchołkach miniaturowych świerków lub cyprysów zrudziałe wierzchołki, należy je wyciąć i uformować rośliny. Teraz jest też najlepszy czas na formowanie bukszpanów, cisów i przycinanie żywopłotów.

Warzywnik
Przekopana i pozostawiona w dużych pryzmach ziemia przemarzła i teraz zachęcająco się rozsypuje. Część warzywnika należy więc teraz przekopać, uformować grzędy i wysiać do gruntu sałatę, pietruszkę, marchew, rzodkiewkę oraz posadzić cebulę dymkę.

Oczko wodne
Gdy tylko tafla wody rozmarznie, spuszczamy część wody i czyścimy zbiornik, a także przycinamy rośliny wodne rosnące przy brzegach - tatarak i sitowie. Jeśli spuściliśmy wodę na zimę, teraz napełniamy akwen i montujemy filtry.

Trawnik
Gdy tylko ziemia przeschnie, grabimy murawę starannie, by ściągnąć z niej tzw. filc, czyli zbitą, zeschłą trawę oraz usunąć fragmenty pośniegowej pleśni. Po wygrabieniu wałujemy trawnik, by zniwelować powstałe nierówności. Kolejny zabieg, czyli wertykulację trawnika, można wykonać, gdy ziemia dobrze przeschnie. Jeśli zauważymy, że na trawniku pojawił sie mech, świadczy to o zakwaszeniu pdłoża, a do jego likwidacji przyczyni się odpowiedni preparat nawozowy.

Kopiemy, siejemy, przesadzamy
Jeśli z jakichś powodów wydaje nam się, że rośliny powinny zmienić miejsce, przesadzamy je właśnie teraz. Wczesną wiosną sadzimy także drzewka i krzewy sprzedawane bez pojemników, bo dłużej się one przyjmują niż te wysadzane z donic.

Jeśli jesienią nie przekopaliśmy tych części ogrodu, które przeznaczamy pod gatunki kwiatów jednorocznych, robimy to w tym miesiącu, ale na wysianie nasion trzeba poczekać do kwietnia. Teraz można jednak wysiać nasiona do skrzynek, a gdy trochę wyrosną, przepikować do pojemników po jogurtach, które ustawiamy w jasnym pomieszczeniu. W ten sposób możemy wyhodować własne sadzonki aksamitek, żeniszka czy szałwii, których potrzeba bardzo wiele do obsadzenia obrzeży rabat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska