Nie dla nowego stadionu w Opolu. Tak dla hali lekkoatletycznej

Artur  Janowski
Artur Janowski
Urząd miasta oczekuje od drużyn wymiernych efektów sportowych.
Urząd miasta oczekuje od drużyn wymiernych efektów sportowych. Mariusz Matkowski
Nowa strategia rozwoju sportu zakłada, że ratusz mocno postawi na cztery dyscypliny. Nie będziemy mieli nowych stadionów, ale w planach jest hala lekkoatletyczna.

Dokument, który powstał w urzędzie miasta, pokazuje, jak i w którym kierunku będzie się zmieniać sport w Opolu do 2018 roku.

Uznano, że kluczowymi dyscyplinami są piłka nożna, piłka ręczna, hokej i żużel i to one mogą liczyć na największe wsparcie z budżetu miasta. Pomoc finansowa - choć w mniejszym zakresie - będzie udzielana kilkunastu pozostałym dyscyplinom w tym - tutaj nowość - koszykówce mężczyzn.

Urząd miasta oczekuje jednak wymiernych efektów sportowych. I tak np. strategia zakłada, że Gwardia Opole, Orlik Opole oraz AZS Opole (lekkoatletyka) będą w 2018 roku rywalizować w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Piłkarzy Odry Opole w 2018 roku mamy oglądać w I lidze, podobnie jak żużlowców reaktywowanego Kolejarza Opole.

W najbliższych latach nie zobaczymy natomiast nowych stadionów piłkarskiego czy żużlowego. Obecne władze miasta „zeszły na ziemię” i jako inwestycję priorytetową proponują tylko modernizację istniejącego stadionu piłkarskiego na ul. Oleskiej, choć prace uzależnione zostały od poziomu sportowego, jaki reprezentować będzie drużyna piłkarska Odry Opole.

Kontynuowane mają być modernizacje Okrąglaka, Toropolu, a jako inwestycje uzupełniające traktuje się modernizację stadionu żużlowego, stadniny na ul. Wrocławskiej czy budowę hali lekkoatletycznej w kampusie Politechniki Opolskiej oraz hali treningowej na miejscu obecnego Cieplaka. Plan do 2018 roku przewiduje również budowę „orlików” lekkoatletycznych przy szkołach podstawowych nr 14 i 29 oraz stworzenie na kamionce Piast miejskiego kąpieliska.

Jest też m.in. deklaracja o stworzeniu nowych miejsc rekreacji na osiedlach oraz o tym, że takie imprezy jak Maraton Opolski, Rajd Festiwalowy czy Festiwal Skoków oraz Puchar Polski w Pływaniu mogą liczyć na wsparcie miasta.

Celem strategii ma być nie tylko zwiększenie liczby osób aktywnie uprawiających sport, ale również widzów na imprezach sportowych. Plan zakłada również budowę tzw. piramid szkoleniowych dla młodzieży w dyscyplinach kluczowych dla miasta.

Projekt dokumentu otrzymali już członkowie rady sportu przy prezydencie Opola, a niebawem ocenią go radni miejscy na sesji. Poprzedni dokument został właśnie przez radę miasta odrzucony i określony jako zbyt ogólny.

Teraz za przygotowanie nowego odpowiadał nie tylko wydział sportu, ale też wiceprezydent Janusz Kowalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska