Centra opiekuńczo mieszkalne, to nowy sposób na pomoc dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Pierwsze takie centrum na Opolszczyźnie powstało w Walcach, trwają przygotowania do powołania kolejnego w Krapkowicach.
To miejsce, gdzie dorosłe osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym mogą dostać mieszkanie. Centrum ma też część wspólną, gdzie w warunkach pobytu dziennego niepełnosprawni mogą skorzystać z zajęć rehabilitacyjnych czy terapii zajęciowej.
Ministerstwo pomaga samorządom w przygotowaniu takich miejsc, przekazując jednorazowo 3,8 miliona złotych na budowę siedziby lub adaptację już istniejącego budynku. Wspiera też finansowo bieżące utrzymanie przez kolejnych 10 lat, przekazując samorządowi 10 tysięcy złotych rocznie na każdego podopiecznego.
Placówki nie ma, chętni już są
Nowe władze powiatu nyskiego zdecydowały się przeznaczyć na takie centrum budynek dawnego domu dziecka w Paczkowie, który od roku stoi nieczynny, po przeprowadzeniu dzieci do nowych placówek. Poprzedni zarząd powiatu chciał część ogromnego obiektu po remoncie znów przeznaczyć na dom dziecka, a część na mieszkania wspomagane.
Decyzja w tej sprawie budziła jednak pytania i wątpliwości radnych, czy powiat nie wyręcza w tym zadaniu gmin i czy obiekt będzie w przyszłości wykorzystany.
Jak wyjaśniała wicestarosta Jolanta Barska, Ośrodki Pomocy Społecznej w powiecie nyskim i inne placówki zajmujące się niepełnoprawnymi już zgłosiły 53 osoby zainteresowane całodobowym mieszkaniem w takim centrum. Ośrodek w Walcach cieszy się dużym zainteresowaniem i nie ma problemów z obsadą miejsc.
W DPS-ach jest za drogo
Ustawowym zadaniem powiatów jest prowadzenie domów pomocy społecznej dla osób starszych lub chorych, niesamodzielnych. Koszt pobytu w DPS waha się w tym roku od 5 tysięcy złotych miesięcznie (Jakubowice) do nawet 7,3 tysiąca w Jędrzejowie. Gminy, które kierują swoich mieszkańców do DPS i współfinansują pobyt, szukają tańszych rozwiązań.
W lipcu w Paczkowie miejscowe władze gminy oddały do użytku nową kamienice na Rynku, w której znajduje się 12 mieszkań wspomaganych, przeznaczonych także dla niepełnosprawnych. Skierowane tam osoby będą w nich mieszkać samodzielnie, za własne pieniądze, a jednocześnie pozostaną w swoim środowisku sąsiedzkim i będą objęte codziennym wsparciem.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?