We wtorek (28 lutego) Delegatura IPN w Opolu i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają na sesję popularnonaukową pt. „Żołnierze podziemia antykomunistycznego. Historia i Pamięć”. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 11.00. W bibliotece przy ul. Minorytów 4 wystąpią: dr hab. Adam Dziuba (IPN Katowice), dr Ksawery Jasiak (IPN Wrocław/Opole), dr Łukasz Wolak, Arkadiusz Karbowiak, dr hab. Marek Białokur (UO). Wydarzenie zakończy projekcja jedenastominutowego filmu pt. „Żołnierze wyklęci przez komunistów – Historia dla Ciebie”.
W środę (1 marca) oficjalną uroczystość w Opolu organizuje wojewoda opolski. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 14.00 w kościele oo. franciszkanów, po której nastąpi przejście na plac Wolności. Uroczystość przy Pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego rozpocznie się o godz. 15.30.
To nie wszystko w tym dniu. O godz. 18.00 opolski Klub Polonia Christiana zaprasza na spotkanie z dr. Tomaszem Greniuchem, badaczem dziejów zgrupowania partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Wykład pt. „O honor żołnierza” odbędzie się w lokalu „Kibice razem” przy ul. Plebiscytowej 18 w Opolu.
W czwartek (2 marca) Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle zaprasza na spotkanie z prezesem IPN dr. Karolem Nawrockim. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.30 w Domu Kultury „Chemik”.
Również w czwartek tarnowski Teatr „Nie Teraz” wystawi w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach spektakl pt. „Pokonać piekło”. To obraz spotkania dwóch polskich męczenników – bł. Jerzego Popiełuszki i św. o. Andrzeja Boboli (takie rzeczy są możliwe w świecie teatru).
- Przedstawienie „Pokonać piekło” nie jest li tylko dotykaniem biografii dwóch polskich męczenników, ale próbą pokazania sił witalnych, które ukryte są w polskości jako takiej – tłumaczy reżyser Tomasz A. Żak.
Początek o godz. 19.00. Współorganizatorami wydarzenia są parafia pw. N.N.M.P. w Głubczycach i Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski. Wstęp wolny.
W piątek (3 marca) po raz IX odbędzie się Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Organizatorem głównym wydarzenia jest Fundacja Dla Dziedzictwa. Test będzie przeprowadzony w formie on-line, a uczestnicy będą zmagać się w trzech kategoriach wiekowych: klasy VII-VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe i dorośli. Patronami tej edycji testu są ppłk Antoni Olechnowicz ps. „Pohorecki” i por. Stanisław Kopik ps. „Zemsta”. Szczegóły na stronie www.dladziedzictwa.org.
W niedzielę (5 marca) wystartuje XI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Na Opolszczyźnie będzie w ośmiu miejscowościach: Głubczycach, Głuchołazach, Grodkowie, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Oleśnie, Opolu i Prudniku. Dystans podstawowy to 1963 m, co nawiązuje do roku śmierci sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziemy na www.tropemwilczym.org.
Także w niedzielę wójt gminy Skoroszyce zaprasza na uroczystość poświęconą żołnierzom kpt. Henryka Flamego "Bartka", którzy zostali zamordowani w lesie pod Starym Grodkowem. O godz. 14.00 będzie Msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Grodkowie. O 15.00 przejazd na Polanę Śmierci. Tam odśpiewanie hymnu, przemówienia i złożenie kwiatów. Na koniec spotkanie w świetlicy.
Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?