Nie jest lekko oddychać na Opolszczyźnie

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zaktualizowano 
Źródłem zanieczyszczeń jest m.in. komunikacja samochodowa, ale przede wszystkim to efekt spalania w przydomowych kotłowniach niskiej jakości paliw stałych.
Źródłem zanieczyszczeń jest m.in. komunikacja samochodowa, ale przede wszystkim to efekt spalania w przydomowych kotłowniach niskiej jakości paliw stałych. Archiwum
W regionie najgorsze powietrze mamy w Kędzierzynie, Oleśnie i Zdzieszowicach.

Na przełomie października i listopada stężenie pyłów w co najmniej czterech opolskich miastach przekraczało dopuszczalne normy, wynosząc od 62 mikrogramów na metr sześcienny w Oleśnie do 88 mikrogramów w Kędzierzynie-Koźlu i Zdzieszowicach (przy normie 50).

Bywają jednak dni, kiedy wartości te przekraczają 200 i więcej mikrogramów na metr. Pył zawieszony PM 10 jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia.

Na jego powierzchni przenoszone są bowiem toksyczne związki chemiczne, m.in. benzopiren oraz metale ciężkie (arsen, nikiel, kadm i ołów). Ich cząstki mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne, w szczególności u osób starszych i dzieci.

Odpowiedzialni za ochronę powietrza urzędnicy uspokajają co prawda, że normę liczy się w ujęciu rocznym, bo dopiero długotrwałe wdychanie pyłu ma daleko idące szkodliwe skutki dla zdrowia. Niewielkie to jednak pocieszenie, szczególnie że w Kędzierzynie i Oleśnie przekraczane są także średnie roczne. I to od wielu lat.

Przeczytaj też: Na Opolszczyźnie znów oddychamy brudnym powietrzem

- Źródłem zanieczyszczeń jest m.in. komunikacja samochodowa, ale przede wszystkim to efekt spalania w przydomowych kotłowniach niskiej jakości paliw stałych. W sezonie grzewczym poziom zanieczyszczeń pyłem PM 10 wzrasta o 100 procent - tłumaczy Krzysztof Gaworski, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu.

Eksperci podkreślają, że brudne powietrze to także efekt korzystania z przestarzałych, nieefektywnych pieców centralnego ogrzewania. Opolanie wrzucają do nich nie tylko słabej jakości węgiel, muł i flot, ale także domowe odpady.

- Spalanie śmieci w piecach centralnego ogrzewania powoduje rozprzestrzenianie w powietrzu nie tylko pyłu, ale także rakotwórczych dioksyn - podkreśla Wojciech Owczarz z fundacji ekologicznej Arka. - Ludzie, którzy palą odpadami, trują siebie i najbliższych, zanieczyszczają glebę i wodę, degradują środowisko, w którym żyją.

Jutro po raz 10. będziemy obchodzić w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Ekolodzy namawiają, żeby przy tej okazji rozmawiać o problemie m.in. z sąsiadami i samorządowcami.
Za palenie odpadów w piecach grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu. Opolscy strażnicy miejscy zapewniają, że kontrolują przydomowe kotłownie.

- W sezonie grzewczym w ciągu jednego dnia sprawdzamy średnio kilka takich miejsc. Najczęściej po sygnałach sąsiadów, którzy mają jakieś podejrzenia - tłumaczy Jacek Żarowski, komendant Straży Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Strażnicy przyznają jednak, że na gorącym uczynku kogokolwiek złapać jest bardzo trudno.

W zeszłym sezonie w Kędzierzynie-Koźlu wlepiono zaledwie jeden mandat, bo gospodarzowi udowodniono, że pali w piecu starym parkietem, nasączonym chemikaliami. W innych opolskich gminach mandatów także wręcza się bardzo mało, bo zanim przyjadą strażnicy i zostaną wpuszczeni do domu, śmieci zdążą pójść z dymem.

Problem w tym, że równie szkodliwe jak spalanie odpadów jest używanie w kotłowniach odpadów poprodukcyjnych, takich jak muł węglowy. A to już jest w pełni legalne i często praktykowane. - Sytuacja mogłaby się zdecydowanie poprawić, gdyby wprowadzono przepisy zabraniające handlu węglem złej jakości. Rząd powinien nad tym pracować - mówi Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Urzędnicy nazywają takie zmiany "ustawą o czystości węgla".

Manfred Grabelus tłumaczy, że duże samorządy sporo robią, by eliminować stare piece, m.in. dofinansowują zakupy nowoczesnych urządzeń, np. na gaz. - Gorzej jest w małych gminach, które nie mają na to pieniędzy - podkreśla dyrektor.

Na Opolszczyźnie problemy mamy nie tylko z zapyleniem. W Kędzierzynie-Koźlu i Zdzieszowicach mieszkańcy od lat wdychają rakotwórczy benzen. Niedawno przygotowano nowy program ochrony powietrza dla Opolszczyzny, który ma rozwiązać przede wszystkim ten problem.

Urzędnicy zapisali w nim, że niezbędne są remonty instalacji baterii koksowniczych w zdzieszowickich zakładach. Konieczne jest także ograniczenie emisji podczas koksowania węgla. Program zakłada również zmianę procesów transportu i rozładunku benzolu w zakładach chemicznych w Blachowni.

Dziś jest transportowany przestarzałymi cysternami. Trzeba je wymienić na nowocześniejsze, bardziej szczelne. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, skąd wziąć na to pieniądze.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jam

Od ostatniego tygodnia października do dzisiaj sypią nam z samolotów aluminium i inne świństwa.

Te białe krzyże na niebie to nie smugi kondensacyjne (te szybko znikają) ale właśnie jakieś syfy sypane w ramach geoinżynierii.

W USA juz tego nie robią bo po każdym takim sypaniu dzieci i mniej odporni dostawali zapalenia krtani lub oskrzeli - w Polszy nikt sie tym nie przejmuje i dowalają nam na łeby dodatkowe porcje pyłu.

 

 

A
Alek

Elektrownia Opole spala pewnie drogie stale paliwo?

Pierdoly opowiadacie jak Urban za komuny. Ta wasza ekologia to dziala na nas jak papier scierny na odbyt po sraczce! 

T
TUKAN

Smiech na sali w Zdzieszowicach koksownia maiała sieć połączeń grzewczych na całe opolskie i był plan rozszeżyć to na kolejne 2 województwa ale zamiast tego zamknięto kurki, przerobiono wpusty i grzejemy gazem od ruskich a koksownia podgrzewa atmosferę.

 

c
czytelnik
W dniu 13.11.2014 o 11:31, dziedzicPruski napisał:

I tym tłumaczyć śmieci w lesie, palenie syfu i wylewanie g... na pole? A może to lenistwo, głupota i indolencja.

Akurat g.... na polu to doskonały nawóz EKLOGICZNY !

--
W dniu 13.11.2014 o 11:31, dziedzicPruski napisał:

I tym tłumaczyć śmieci w lesie, palenie syfu i wylewanie g... na pole? A może to lenistwo, głupota i indolencja.

 

 

Aspire

 

Nikczemnik

 

- to ty?

A
Alibaba

Poczytaj sobie o chłodniach kominowych i o obiegach zamkniętych. Żeby móc wykorzystać parę do celów grzewczych potrzebne są upusty pary technologicznej z turbiny, a takich upustów istniejące 4 bloki naszej elektrowni nie mają. Nowe bloki będą je miały. Okoliczne wioski są już ogrzewane ciepłem z elektrowni, ale to ciepło pochodzi z kotłowni pomocniczej.

 

znafco; skoro teraz się dało,to dlaczego przed tem się nie dało? a może się nie chciało? A słyszałej znafco wykorzystania pary do celów technologicznych w przemysle włókienniczym? Bodajże w

 

 Prudniku była elektrociepłownia która  produkowała parę nasyconą o temp. 160stopni dla celów i technologicznych i poprzez przemiennikownie ogrzewała swoje obiekty i energię elektryczną. Enegię elktryczna sprzedawano do sieci. Tan stwór techniki pochdził z początków XX w. Dzisiaj dzięki geniuszom lat 90 stał sie ruiną jak i zakład.

G
Gość

oddychacie tym, czym palicie w piecach. proste. lekarze i aptekarze juz zacieraja rece.

o
olo
W dniu 13.11.2014 o 14:35, Gość napisał:

A jo se cieszam ze entlich przychodi ta zima bo tyn caly berg odpadow coch zgromadziol bez colky lato teraz puszczam Ponbuczkowi z powrotym.Jakby cos miala mnie dopasc jakos kontrol to na boku zawdy mum dobry wangel a co polecialo do kumina tygo ni ma.

Gdzie i czemu w tym biednym kraju rodzą się takie puste osobniki,które żyją bo muszą pompa krew pompuje i tyle,myślenie to rzecz dla nich  nieznana.

G
Gość

A jo se cieszam ze entlich przychodi ta zima bo tyn caly berg odpadow coch zgromadziol bez colky lato teraz puszczam Ponbuczkowi z powrotym.Jakby cos miala mnie dopasc jakos kontrol to na boku zawdy mum dobry wangel a co polecialo do kumina tygo ni ma.

h
hajcer

Ludzie zacznijcie rozpalać od góry i będzie o wiele mniej dymu z komina (gwoli przypomnienia- dym to praktycznie czysty węgiel im więcej ucieknie kominem tym większe nasze straty, więc lepiej jak największą jego ilość spalić i zamienić na ciepło).

 

Jak i mniej czasu spędzicie dziennie w kotłowni przy obsłudze.

 

Nie potrzeba żadnych pieniędzy wyrzucać na super nowoczesne piece, tylko zmienić przyzwyczajenia rozpalania. Wpiszcie w góglach "czysteogrzewanie" wyskoczy strona wyczerpująca cały temat.

D
Dorota

To zróbcie w Kędzierzynie centralne, ja już czekam na ten luksus 45 lat i nic,  tylko obiecują że na drugi rok i tak w kółko Macieju, a potem się wszyscy dziwią że śmierdzi.

z
znafca tematu
W dniu 13.11.2014 o 10:55, Alibaba napisał:

Dlaczego do dnia dzisiejszego para z elekrowni Opole leci w niebo, zamiast ogrzewać całą okolicę!?

 

Poczytaj sobie o chłodniach kominowych i o obiegach zamkniętych. Żeby móc wykorzystać parę do celów grzewczych potrzebne są upusty pary technologicznej z turbiny, a takich upustów istniejące 4 bloki naszej elektrowni nie mają. Nowe bloki będą je miały. Okoliczne wioski są już ogrzewane ciepłem z elektrowni, ale to ciepło pochodzi z kotłowni pomocniczej.

G
Gość

dajcie ludziom zarobić to sami zrezygnują z palenia węgla i śmieci dla wygody.dotacje są ale dla banków na ekologie . Dotuje się kredyty na ekologie a nie samą ekologie Jak Państwo dopłaciło by mi do solarów to bym zainstalował ale panstwo dopłaca z moich podatków do kredytu! kto zarabia BANK!!!

d
dziedzicPruski

I tym tłumaczyć śmieci w lesie, palenie syfu i wylewanie g... na pole? A może to lenistwo, głupota i indolencja.

P
P.
W dniu 13.11.2014 o 09:00, zdzichu napisał:

W opolskich "wiejskich" dzielnicach jest to samo. W Kolonii Gosł. np. w okolicy ul. Górnej HOŁOTA zacofana pali w piecach śmieciami, widać jakie czarne dymy wydobywają się z kominów, cała okolica staje się zamglona i potwornie śmierdzi! Ciekawe czy następnym razem jak zadzwonię na policję to wejdą do takie chałupy i skontrolują czym tam kretyn jeden z drugim pali :/

 

 

 

 

Ludzie są biedni i z ledwośćią im na opłaty wystarcza - dlatego palą byle czym.

 

 

 

Popatrz naokoło - pożyczki po 500 - 1400 zł.

To najlepiej pokazuje biedę w Opolu.

Tak - biedę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3