Nie jeżdżą po alkoholu

Iwona Kłopocka
Jak alkohol wpływa na sprawność intelektualną i równowagę człowieka, uczniowie mogli się przekonać ćwicząc w alkogoglach.
Jak alkohol wpływa na sprawność intelektualną i równowagę człowieka, uczniowie mogli się przekonać ćwicząc w alkogoglach. Elektryczniak
Młodzież z dwudziestu klas Elektryczniaka wzięła udział w projekcie profilaktycznym, dotyczącym bezpieczeństwa jazdy.

Piłeś – nie jedź!”. „Stop pijanym kierowcom!”. „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”… To powszechnie znane hasła, a mimo to wciąż bardzo wielu ludzi kieruje samochodami po spożyciu alkoholu. „To mnie nie dotyczy”; „Nad wszystkim panuję” – mówią i podejmują działania ryzykowne.

Aby zweryfikować takie opinie, uczniowie dwudziestu klas Elektryczniaka wzięli udział w projekcie profilaktycznym realizowanym przez Stowarzyszenie Quisisana w Opolu „Nie jeżdżę po alkoholu! Nie jestem mordercą!”

Podczas warsztatowych spotkań edukacyjnych kandydaci na kierowców oraz młodzi kierowcy mieli okazję zweryfikować swoje wyobrażenia o „trzeźwym umyśle” osób, które wypiły 3-4 piwa lub 0,5 litra wódki. Doświadczenie polegało na wykonywaniu prostych czynności - spacer po linii, łapanie piłki czy zbieranie rozsypanych monet - w specjalnych alkogoglach. Dzięki temu ćwiczeniu uczniowie uświadamiali sobie w jaki sposób alkohol wpływa na postrzeganie i równowagę.

To tylko jeden z elementów zajęć. Uczestnicy oglądali też film ukazujący, jak alkohol wpływa na organizm człowieka i jak upośledza funkcjonowanie ośrodków nerwowych, decydujących o koordynacji wzrokowo-ruchowej. Poznawali zapisy prawne dotyczące prowadzenia pojazdów oraz dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi, sankcji za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Analizowali cykl metabolizmu alkoholu we krwi, przeliczając wypite ilości alkoholu na promile we krwi oraz czas potrzebny na wytrzeźwienie. Obalali też mity na temat sposobów „przyspieszonego trzeźwienia” oraz nauczyli się obsługiwać alkomat.
Zajęcia, których celem było wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych ludzi, wywołały duże zainteresowanie uczestników projektu. Dawały do myślenia, uświadamiały zagrożenia i obalały stereotypy. Hasło: „Piłeś – nie jedź!” nabrało głębszego sensu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska