Nie każdy może chodzić z katarem

Archiwum
Archiwum
- W ostatnich tygodniach wzrosła ilość infekcji wirusowych oraz długotrwałych przeziębień, szczególnie wśród dzieci - mówi doktor Małgorzata Bihun, pediatra.

Koktajl - bomba z witaminą C

Koktajl - bomba z witaminą C

Zagęszczony sok malinowy od babci lub mrożone maliny miksujemy z miodem i sokiem z cytryny oraz ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Miodu i soku dodajemy zgodnie z własnym smakiem. Szklankę ozdabiamy plasterkami kiwi lub cytrusów.

Powiedzenie: katar leczony trwa tydzień, a nieleczony - siedem dni - nie zawsze jest słuszne.
- Zakatarzone małe dzieci wymagają dużej troski rodziców. Katar może być powodem kłopotów z jedzeniem i snem. Małe dzieci nie potrafią same oczyścić sobie noska.

Potrzebna jest pomoc rodziców, odsączanie nosa, a następnie nawilżanie go solą morską - mówi pediatra. - Jeśli po takim zabiegu dziecko swobodnie oddycha, można spokojnie wychodzić z nim na spacer, bawić się na dworze. Bo świeże powietrze świetnie hartuje.
Lekarz nie poleca jednak, aby dziecko z katarem przyprowadzać do żłobka. Natomiast zakatarzone dziecko w starszych grupach przedszkola czy w szkole, jeśli jest wyposażone w chusteczki higieniczne, nie jest zbyt wielkim zagrożeniem.

Jeśli jednak katarowi towarzyszą inne objawy - jak gorączka, ropne wydzieliny - należy z dzieckiem iść do lekarza.

- Uważam, że ostatni wzrost przeziębień i infekcji może być związany z nieprawidłowym ubieraniem dziecka - dodaje dr Bihun. - Trafiają do mnie dzieciaki w grubych rajstopach, spodniach, skarpetach i kurteczkach. Z całą pewnością dochodzi wówczas do przegrzania, a to jest bardziej niebezpieczne niż lekkie wychłodzenie organizmu.

Lepiej więc dziecku ubrać lekki sweterek lub bluzę, którą ściągnie w pomieszczeniu. Małe dzieci należy w wychłodzonym samochodzie przykryć kocykiem, ale na słońcu - już ten kocyk nie jest potrzebny. Pamiętajmy, że dziecko bardzo ciepło ubrane szybko się poci.

- Radzę też podawać ciepłe śniadania z ciepłym napojem. Bo poranki są chłodne i taki posiłek z rana rozgrzeje - mówi Małgorzata Bihun.

Dziecko, wstając z łóżka, powinno szybko włożyć na piżamę bluzę lub szlafroczek i dopiero iść do łazienki czy na śniadanie. - Najważniejsze jest zapobieganie chorobom - dodaje pediatra. - A to zapewni ruch na świeżym powietrzu oraz odpowiednia dieta. Warto podawać dziecku herbatę z cytryną i miodem, soki malinowe, dużo owoców i warzyw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska