Nie lataj za długo

Redakcja
Podróż samolotem może się przyczynić do wystąpienia u niektórych osób zakrzepicy. Jest to związane z długotrwałym siedzeniem w bezruchu z opuszczonymi, zgiętymi nogami i niemożnością zmiany pozycji.

Im dłużej trwa lot, a podróże w odległe regiony są teraz w modzie, tym ryzyko takiego zagrożenia jest coraz większe. Jeśli ktoś w trakcie lotu odczuwa nagły ból w nogach, to zazwyczaj przypisuje to zwykłym skurczom łydek i w większości przypadków tak właśnie jest. U pewnych ludzi może to być jednak spowodowane krzepnięciem krwi w żyłach głębokich nóg i utworzeniem skrzepliny. Przeważnie ulega ona rozpuszczeniu wkrótce potem, gdy pasażer stanie na twardym podłożu i zacznie chodzić. Wyprostowanie nóg wystarczy, aby ból zniknął. Czasem jednak skrzep się nie rozpuszcza i przemieszcza aż do płuc. Często prowadzi to do zatorowości płucnej, co może skończyć się śmiercią.
W Stanach Zjednoczonych obliczono już, że ofiarą zakrzepicy żył głębokich pada rocznie około 2 milionów osób. Z tego u 600 tysięcy rozwija się zatorowość płucna, a 60 tysięcy chorych z jej powodu umiera. W Niemczech takich przypadków jest blisko 100 tysięcy rocznie, a w Anglii - 30 tysięcy. Nie wiadomo, jak wygląda to w naszym kraju, gdyż na razie nikt takich statystyk nie prowadzi.
Francuski kardiolog dr Emile Ferrari zwrócił natomiast uwagę na fakt, że wielu pacjentów nie dostrzega związku między pojawieniem się zakrzepicy a ostatnią podróżą lotniczą. Czasem lekarzy zbija z tropu fakt, że w wielu przypadkach wyraźne objawy choroby nie rozwijają się podczas lotu lub natychmiast po nim, tylko dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach.Kto jest narażony
w ryzyko niskie - młodzi, zdrowi ludzie, nie przyjmujący żadnych leków; w trakcie lotu zaleca im się: ćwiczenia fizyczne na siedząco i stojąco, częste wstawanie (jeśli to możliwe), picie dużej ilości płynów (mało alkoholu)
w ryzyko umiarkowane - wiek: więcej niż 40 lat, zażywanie doustnych pigułek antykoncepcyjnych, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, otyłość, palenie tytoniu, żylaki, niewydolność serca, ciąża; sposoby zachowania jak wyżej, plus założenie uciskowych podkolanówek (ich rodzaj pomoże dobrać lekarz lub aptekarz)
w ryzyko wysokie - przebyta zakrzepica, predyspozycja rodzinna w kierunku zakrzepicy, stan po operacji ze znieczuleniem dotchawiczym, niedawny uraz kończyn dolnych, kończyny dolne w gipsie, choroba nowotworowa; sposoby zachowania jak wyżej.
Źródło: III Europejska Konferencja Medycyny Podróży Florencja, Włochy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska