Nie lekceważyć krzywicy

Fed
Jest ona jedną z chorób wieku dziecięcego. Wynika z braku witaminy D w organizmie.

PEDIATRA ZARADZI
Na krzywicę narażone są szczególnie dzieci urodzone przedwcześnie i nie karmione mlekiem matki, gdyż płód magazynuje większość wapnia w ostatnim trymestrze ciąży. Dlatego rodzice wszystkich wcześniaków powinni być w stałym kontakcie z pediatrą, które będzie oceniał zdrowie małego pacjenta także pod kątem stanu jego układu kostnego. Lekarz może np. zadecydować wtedy o zastosowaniu w diecie niemowlęcia specjalnych mieszanek (tzw. wzbogacaczy mleka kobiecego), uwzględniających zwiększone zapotrzebowanie wcześniaka na spożywanie konkretnych ilości wapnia i fosforu.

Objawy krzywicy mogą być różne, w zależności od stopnia niedoboru witaminy D - informuje doc. dr hab. med. Janusz Książyk, członek rady naukowej Akademii Gerber. - Mogą wystąpić zniekształcenia w układzie kostnym, w klatce piersiowej i kręgosłupie lub może dojść do zahamowania wzrostu. Niekiedy maluch ma duży brzuch, bywa rozdrażniony i obficie się poci w okolicach potylicy.
Witamina D odpowiada za utrzymanie właściwej równowagi przy wchłanianiu przez organizm wapnia i fosforu. Natomiast mechanizm powstawania krzywicy polega na tym, że niedobór tej witaminy powoduje zachwianie gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu, a to z kolei prowadzi do upośledzenia mineralizacji układu kostnego, czyli w kościach odkłada się mniej fosforanów wapnia, niż potrzeba.
- Na szczęście krzywica u niemowląt urodzonych o czasie obecnie występuje rzadko, co jest rezultatem ich prawidłowego żywienia - dodaje doc. Książyk. - Coraz częściej mamy decydują się na karmienie piersią, a zostało już udowodnione, że właśnie taki sposób żywienia maleństw w pierwszych sześciu miesiącach ich życia zapobiega pojawieniu się u nich krzywicy. Natomiast w drugim półroczu trzeba dodatkowo podawać niemowlęciu odpowiednie dawki witaminy D, aby zapewnić właściwą mineralizację kości.
Należy też wiedzieć, że przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, związanych z nadmiernym wchłanianiem wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Grozi to powstawaniem zwapnień w nerkach, sercu, płucach lub w wątrobie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska