Nie ma chętnych do pracy w policji

fot. Radosław Dimitrow
W policji potrzeba kobiet i mężczyzn - zachęca Marcin Jastrzębski.
W policji potrzeba kobiet i mężczyzn - zachęca Marcin Jastrzębski. fot. Radosław Dimitrow
W Strzeleckiej komendzie jest aż dziewięć wakatów. Żeby zapewnić nam bezpieczeństwo, policjanci muszą brać dodatkowe dyżury.

Pod Lupą

Pod Lupą

Służbę w policji pełnić może obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, niekarany, posiadający co najmniej średnie wykształcenie. Kandydat musi być sprawny fizycznie oraz psychicznie.
Funkcjonariusz rozpoczynający pracę przez pół roku musi uczyć się zawodu na stanowisku kursanta. Otrzymuje wtedy stopień posterunkowego i wynagrodzenie na rękę w wysokości 1140 złotych.
Wnioski do pracy w jednostkach policji na terenie województwa, składać należy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, przy ul. Korfantego 2. Więcej informacji pod nr tel. 077 422 21 42.

Podczas ostatniego naboru na komendę chciało przyjąć się 10 osób. Testy wiedzy, psychologiczne i sprawnościowe przeszła tylko jedna funkcjonariuszka. Kobieta wkrótce rozpocznie pracę.

- To wciąż za mało - mówi Marcin Jastrzębski, oficer prasowy. - Policjantów nadal jest zbyt mało. Ich obowiązki muszą wykonywać inni funkcjonariusze.

Policjanci liczą, że liczba chętnych do pracy zwiększy się wraz ze zmianą sposobu naboru funkcjonariuszy. Od czwartku zmieniają się przepisy.

- Wstąpić do policji będzie łatwiej - zapowiada Elżbieta Lukas z wydziału kadr i szkolenia KW Policji w Opolu. - Dotychczas kandydaci mogli się zgłaszać tylko podczas trwania naboru. Od 4 października będzie on trwał ciągle. Kandydaci nie muszą także składać zaświadczenia o niekaralności. To policja sama sprawdzać będzie chętnych do pracy - mówi Lukas.

Zmieni się także sposób oceniania kandydatów. Do tej pory ocena negatywna z jakiegokolwiek testu była równoznaczna z oblaniem całości egzaminu. Po roku przerwy kandydat musiał rozpoczynać starania na nowo.

Teraz każdy będzie mógł przystąpić do testu ponownie, poprawiając swój wynik. Czy zbyt łatwy dostęp do pracy w mundurach nie odbije się na jakości służby?
- Będziemy tworzyć listę rankingową. Do pracy w policji trafią zatem najlepsze osoby, które uzyskają najwięcej punktów z testów - odpowiada Elżbieta Lukas.
Mimo tych ułatwień młode osoby do policji jednak się nie garną.

- Po co, skoro dużo więcej zarobić można pracując w Polsce na budowie, nie mówiąc już o wyjazdach za granicę? - mówi 20-latek, Damian Skarbowski ze Strzelec Opolskich. - Zawód policjanta jest niebezpieczny. Musiałbym dostawać od 3 do 4 tysięcy złotych, żeby zdecydować się na taką pracę - dodaje.

Żeby poprawić ich zarobki, rząd przyjął program podwyżek dla policjantów. Do komend w ciągu trzech lat trafić ma dodatkowe 4,5 mld zł. Funkcjonariusze mają dostać pensje wyższe średnio o 500 zł.

Policjanci wątpią jednak, że aż tyle dostaną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska