Nie ma diety bez żelaza

fot. Archiwum
Codzienne posiłki powinny być tak dobrane, aby nie zabrakło w nich ważnego pierwiastka.
Codzienne posiłki powinny być tak dobrane, aby nie zabrakło w nich ważnego pierwiastka. fot. Archiwum
Często odczuwamy jego niedobór tuż przed nadejściem wiosny, gdy nasz organizm jest wyczerpany po zimie.

O braku żelaza w organizmie mogą świadczyć: przewlekłe zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, uczucie osłabienia, którego przyczyny nie potrafimy określić.

Na niedobór tego pierwiastka wskazują też inne objawy: łamliwość paznokci, rozdwajanie się włosów, suchość i bladość skóry, nadwrażliwość opuszków palców, ciągłe uczucie zimna, łuszczenie się warg, tworzenie się w kącikach ust zajadów, ogólna drażliwość, omdlenia, a także bóle głowy.

- Żelazo występuje w tak wielu produktach spożywczych, że jeśli ktoś normalnie się odżywia, na przykład drastycznie się nie odchudza lub jego dieta nie jest zbyt monotonna, to nie powinien mieć kłopotów z niedoborem tak ważnego pierwiastka - wyjaśnia dr Danuta Henzler, specjalista gastrolog, ordynator oddziału wewnętrznego B Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Natomiast problem ten może dotyczyć wegetarian, bo białko roślinne nie zaspokoi w pełni zapotrzebowania organizmu na żelazo. Ponadto jest ono gorzej przyswajane niż białko pochodzenia zwierzęcego.

Kłopot ten pojawia się też u osób starszych, które często preferują dietę złożoną z biszkoptów, produktów mlecznych i herbaty, a unikają mięsa, bo i często tracą na nie apetyt.
Niedobór żelaza wykrywany jest coraz częściej u młodych osób, zwłaszcza u dziewcząt, które chcą mieć figury jak modelki. Może on wystąpić u kobiet, które mają zbyt obfite krwawienia miesięczne.

Bez żelaza, niestety, żyć się nie da. Uczestniczy ono bowiem w procesach przemiany materii i budowy nowych komórek krwi. Wchodzi w skład hemoglobiny, która odpowiada za przenoszenie tlenu do wszystkich tkanek organizmu, oraz - mioglobiny, odpowiedzialnej za sprawne funkcjonowanie mięśni.

Niedobór żelaza grozi anemią, zwaną inaczej niedokrwistością, którą trzeba koniecznie leczyć. Bowiem jeśli ten stan będzie się zbyt długo utrzymywał, doprowadzi to do wycieńczenia organizmu, poważnej utraty wagi. Człowiek zacznie mieć problemy z utrzymaniem właściwej koordynacji ruchowej, a nawet mogą u niego wystąpić problemy natury psychicznej.

- Czasami niedobór żelaza występuje u pacjentów cierpiących na schorzenia przewodu pokarmowego lub po przebytych rozległych operacjach żołądka - podkreśla dr Danuta Henzler. - Jego wchłanianie jest wtedy upośledzone.
Warto pamiętać, że przedawkowanie żelaza też nie jest wskazane, nie służy zdrowiu.

O tym, że mamy go w nadmiarze, świadczą przykre dolegliwości, które się wtedy pojawiają: mdłości, wymioty i biegunki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska