Nie ma już kina Znicz w Oleśnie. Tak będzie wyglądał nowy budynek

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak w zamyśle inwestorów ma za dwa lata wyglądać nowy budynek , który zostanie zbudowany na Wielkim Przedmieściu w miejscu zburzonego kina Znicz.
Tak w zamyśle inwestorów ma za dwa lata wyglądać nowy budynek , który zostanie zbudowany na Wielkim Przedmieściu w miejscu zburzonego kina Znicz. Wizualizacja/ fot. Mirosław Dragon
Stary poniemiecki budynek kina na Wielkim Przedmieściu został rozebrany. W jego miejscu wyrośnie nowoczesny budynek.
W 1939 roku właściciel kluczborskiego kina Neumann kupił od oleskiej rodziny Michnioków dom na Wielkim Przedmieściu i przebudował go na kino. Na frontowej ścianie kina widniał napis Ro-Li, czyli Rosenberger Lichtspiele (Olesno do 1945 roku nosiło niemiecką nazwę Rosenberg).

Kino Znicz w Oleśnie - to już koniec historii. Zamiast kina ...

Jeszcze niedawno na Wielkim Przedmieściu było dużo śladów XIX-wiecznego Rosenbergu (Olesno do 1945 roku tak właśnie się nazywało). Z jednej strony szpital św. Anny i przedwojenne kino, z drugiej stara kamienica z siedzibą DFK i gmach Miejskiego Domu Kultury (dawny Haus der Heimat).

Na naszych oczach stare budynki znikają z krajobrazu miasta. Właściciele starego szpitala rozebrali wieżę, dach i część ścian. Teraz buldożery całkowicie rozburzyły kino Znicz.

- Do 2013 roku w tym miejscu zbudujemy nowy 3-kondygnacyjny podpiwniczony budynek - zapowiada Andrzej Wiendlocha, wiceprezes i współwłaściciel oleskiej firmy Wamet, właściciela dawnego kina. - Przed rozburzeniem na ścianie budynki zawiesiliśmy projekt, jak nowy budynek będzie wyglądał.

W zamyśle inwestora ma to być budynek usługowo-handlowy.

- Sklepy, jakaś gastronomia, może mały pub, moim marzeniem jest też klub fitness - dodaje Andrzej Wiendlocha. - Co będzie w środku zależy jednak głównie od tego, jacy najemcy się zgłoszą.

Stare kino Znicz zostało rozebrane już do fundamentów. W tej chwili trwają wykopy pod nowy budynek.

Czy konserwator zabytków nie sprzeciwiał się rozbiórce przedwojennego kina?

- Ten budynek był wprawdzie w strefie konserwatorskiej, ale nie był w ewidencji zabytków - mówi Beata Adamowicz, powiatowa konserwator zabytków. - Gmina nie ma w miejscowego planu zagospodarowania dla Wielkiego Przedmieścia, dlatego ten budynek nie był chroniony przed rozbiórką.

- Ja bardzo żałuję, ponieważ był to przedwojenny budynek o bardzo ciekawej bryle architektonicznej - dodaje Beata Adamowicz. - Gdyby chociaż zachowana była charakterystyczna ściana frontowa.

Właściciel nieruchomości mówi jednak, że nie było na to szans.

- Ten budynek był w tragicznym stanie, zawilgocony i zniszczony - uważa Andrzej Wiendlocha. - Żeby zachować historyczny charakter zabudowy, zaprojektowaliśmy nowy budynek tak, że po bokach będą ściany z czerwonego klinkieru, a między nimi będzie nowoczesny budynek z dużymi oknami.

Kino Znicz to kawał historii Olesna.

W 1939 roku właściciel kluczborskiego kina Neumann kupił od oleskiej rodziny Michnioków dom na Wielkim Przedmieściu i przebudował go na kino.

Na frontowej ścianie kina widniał napis Ro-Li, czyli Rosenberger Lichtspiele. Po wojnie kino zmieniło nazwę na Znicz. Od kilkunastu lat stało zamknięte, a filmy wyświetla teraz Miejski Dom Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska