Nie mają matury a studiują

Redakcja
Krzysztof lekcje matematyki w liceum zamienił na zajęcia na UO. Jego prawdziwą pasją jest jednak kolej.
Krzysztof lekcje matematyki w liceum zamienił na zajęcia na UO. Jego prawdziwą pasją jest jednak kolej. Sławomir Mielnik
Mają po kilka lat mniej niż ich koledzy z roku. Egzamin maturalny jeszcze przed nimi, ale już studiują - nieprzeciętnie zdolni licealiści.

opinia

opinia

opinia
Jerzy Michael, prodziekan do spraw studentów na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UO:

- Wczesne rozpoczęcie studiów jest bardzo korzystne. Najczęściej w gronie "wczesnych" studentów są osoby, które osiągają szczególnie dobre wyniki w nauce. Dzięki temu, że uczestniczą w zajęciach, mogą poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania. Jeszcze przed otrzymaniem indeksu mogą zaliczać przedmioty. Jeżeli zdecydują się kontynuować naukę na naszej uczelni, mogą zaliczyć kilka lat w ciągu jednego roku. Nasz instytut jest otwarty na takie młode osoby.

Matematyka od zawsze była moją pasją - mówi Agata Maciocha, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, która jednocześnie chodzi na zajęcia w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Opolskiego.

Jest ona jedną z trzech osób, które nie mając matury, zdają kolokwia i egzaminy. Na uczelni są wolnymi słuchaczami, nie mają indeksu, tylko karty zaliczeniowe. Cała trójka studiuje matematykę na Uniwersytecie Opolskim.

- To już mój trzeci rok na studiach. Materiał z liceum przerobiłem w gimnazjum - mówi Krzysztof Urbaniec, trzecioklasista z I Liceum Ogólnokształcącego w Opola. - Stwierdziłem, że powinienem kontynuować naukę. Dalej były tylko studia.

Na uczelni nikt nie zwraca uwagi, że jest dopiero licealistą.

- Zanim ktokolwiek z roku dowiedział się, że jeszcze nie mam matury, minęło kilka miesięcy - mówi Krzysiek. - Zdążyliśmy się do tego czasu poznać, ale trzeba przyznać, że byli mocno zdziwieni.

- Przyjęli mnie jak jedną ze swoich - dodaje Agata. - W szkole koledzy byli zaskoczeni tym, że równocześnie studiuję, ale wszyscy mi gratulowali.

Na zajęciach zdarza się, że licealiści mają większą wiedzę od swoich starszych kolegów.

- U mnie tak było na pierwszym roku. Nie miałam problemu z materiałem, który innym sprawiał trudności - mówi Agata.

Mimo równoległej nauki w szkole i na uniwersytecie mają jednak czas dla siebie.

- W wolnych chwilach rozwiązuję zadania z matematyki, ale to chyba normalne dla pasjonatów tego przedmiotu - mówi Agata. - Spędzam też czas ze znajomymi lub moimi zwierzakami.

- Interesuję się koleją. Chciałbym kiedyś zobaczyć wszystkie miejsca, do których dojeżdża kolej - mówi Krzysztof.

Wiedzą, co chcą robić w przyszłości. Agata zdecydowała się na studia matematyczne lub informatyczne. Krzysiek wybrał Politechnikę w Pradze, studia będą związane z transportem.

- Teraz muszę się jednak skupić na maturze - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska