Nie przegap! Dodatek solidarnościowy już tylko za lipiec i sierpień. Pierwsze wypłaty opolski ZUS uruchomił pod koniec czerwca

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Już ponad 2,9 mln zł trafiło do mieszkańców Opolszczyzny z tytułu dodatku solidarnościowego. Od niemal miesiąca taką pomoc dostają osoby, które straciły pracę na etacie po 15 marca tego roku.

Pierwsze wypłaty dodatku solidarnościowego opolski ZUS uruchomił pod koniec czerwca. Do tej pory ze świadczenia skorzystało w regionie prawie 2,3 tys. osób, które od połowy marca pozostają bez pracy.

- Opolski oddział ZUS codziennie przelewa na rachunki bankowe wnioskodawców z regionu co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W całym kraju wypłacono już prawie 127 milionów złotych dla niemal 98 tysięcy osób.

ZUS ma siedem dni, by wypłacić dodatek solidarnościowy. Po 1400 zł netto mogą dostać pracujący na etacie, z którymi po 15 marca 2020 r., pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony po tym terminie wygasła. Warunkiem jest też podleganie przez co najmniej 60 dni łącznie ubezpieczeniom społecznym w bieżącym roku.

- Kto spełnia kryteria, by otrzymać pomoc z ZUS w tej formie, a nie zdążył złożyć wniosku w czerwcu, ma szansę na „solidarnościowe” już tylko w lipcu i sierpniu. Pieniądze mogą być przyznane tylko za miesiąc, w którym wniosek o dodatek trafi na Platformę Usług Elektronicznych ZUS - mówi Sebastian Szczurek.

Na swojej stronie internetowej ZUS podpowiada jak założyć profil na PUE ZUS oraz pokazuje, jak krok po kroku złożyć wniosek EDS – o wypłatę zasiłku solidarnościowego.

O to specjalne świadczenie mogą się również ubiegać legalnie pracujący w Polsce cudzoziemcy, których zatrudnienie miało formę umowy o pracę. W skali kraju największą grupę beneficjentów dodatku solidarnościowego wśród obcokrajowców stanowią Ukraińcy – 1020 osób, Białorusini – 120 pracowników, Rosjanie – 31, Hindusi – 25, Włosi – 23 oraz 18 Egipcjan.

Największy udział w składanych wnioskach o dodatek solidarnościowy - 58 proc. - mają osoby w wieku 26-46 lat. O świadczenie starają się częściej kobiety (59 proc.), niż mężczyźni (41 proc.).

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska