Nie przeszkadzaj kierowcy w czasie jazdy

Fot. Daniel Polak
Podczas jazdy nie wolno zachowywać się w sposób, który mógłby choć na chwilę odwrócić uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze.
Podczas jazdy nie wolno zachowywać się w sposób, który mógłby choć na chwilę odwrócić uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze. Fot. Daniel Polak
Ze statystyk wynika, że co dziesiąty kierowca jest dekoncentrowany przez pasażerów. Problem dotyczy szczególnie młodych osób.

Wpływ pasażera na zachowanie kierowcy i tym samym na bezpieczeństwo jazdy jest niebagatelny - podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Określone zachowanie takiej osoby może determinować zarówno bezpieczny, jak i niestety ryzykowny styl jazdy kierowcy. Bycie pasażerem to niezwykle odpowiedzialna rola.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Renault, znajomy jako pasażer może mieć bardziej negatywny wpływ na kierowcę podczas jazdy niż np. członek rodziny. Według badań, jeśli kierowca to kobieta, jest ona bardziej skłonna do podejmowania ryzykownych decyzji w obecności pasażera przeciwnej płci.

Mężczyzna będący pasażerem kobiety częściej namawia ją do niebezpiecznej jazdy, niż dzieje się to w przypadku, gdy kierowcą jest mężczyzna, a pasażerem kobieta lub gdy kierowca i pasażer są kobietami.

- Może to wynikać z faktu, że mężczyźni uważają się za lepszych kierowców i z założenia nie doceniają kobiet w tej roli - mówi Zbigniew Weseli.

- Podczas jazdy nie wolno zachowywać się w sposób, który mógłby choć na chwilę odwrócić uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Nie wolno więc pokazywać kierowcy czegokolwiek, np. zdjęć lub budynków znajdujących się poza zasięgiem jego wzroku.

Do zachowań pasażera mogących znacznie utrudniać jazdę kierowcy należy też "pomoc" polegająca na przytrzymaniu kierownicy, włączeniu wycieraczek czy operowaniu radiem poprzez przyciski umieszczone na kierownicy.

Niebezpieczne zachowania są szczególnie groźne w przypadku młodych osób - zarówno kierowców, jak i pasażerów - które zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających z nieprzemyślanych manewrów na drodze. Może się zdarzyć, że młody kierowca, chcąc się popisać przed jadącymi z nim znajomymi, podejmuje bardzo ryzykowne decyzje, narażając w ten sposób życie swoje i innych. Szczególnym rodzajem pasażerów są dzieci.

Jeśli kierowca jedzie sam z dzieckiem, powinien zadbać o to, aby w zasięgu ręki miało ono zabawkę, którą może się zająć. Jeśli dziecko w trakcie jazdy zaczyna płakać, najlepiej stanąć w bezpiecznym miejscu i dopiero po uspokojeniu malucha wznowić podróż.

Odpowiedzialny pasażer to osoba, która nie dekoncentruje kierowcy, jednak gdy wymaga tego sytuacja, pomaga mu w podróży, np. czytając mapę. Bezpieczeństwo podróży zależy także od pasażera.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska