Nie rozumiemy informacji, instrukcji, ulotek. Kwitnie...

  Nie rozumiemy informacji, instrukcji, ulotek. Kwitnie analfabetyzm wtórny

  MJ

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W Światowym Dniu Walki z Analfabetyzmem Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś na wystawę książek obrazkowych. Kontaktu z książką trzeba

  W Światowym Dniu Walki z Analfabetyzmem Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś na wystawę książek obrazkowych. Kontaktu z książką trzeba uczyć od dziecka. ©MJ

  Połowa z nas nie rozumie informacji z telewizji, mamy kłopoty z ulotkami do lekarstw i instrukcjami obsługi.
  W Światowym Dniu Walki z Analfabetyzmem Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś na wystawę książek obrazkowych. Kontaktu z książką trzeba

  W Światowym Dniu Walki z Analfabetyzmem Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś na wystawę książek obrazkowych. Kontaktu z książką trzeba uczyć od dziecka. ©MJ

  Analfabeta to osoba mająca więcej niż 15 lat, która nie umie czytać pisać i wykonywać czterech podstawowych działań matematycznych. Na świecie jest ich ponad 770 milionów. Analfabetą jest co drugi mieszkaniec Afryki i co trzeci Azjata. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem.

  W kraju między Odrą i Wisłą analfabetów, w rozumieniu definicji UNESCO, nie ma (koniec analfabetyzmu ogłoszono w grudniu 1951 roku).
  Kwitnie za to analfabetyzm wtórny i funkcjonalny. Nasi uczniowie na wszelkich egzaminach najsłabiej radzą sobie z analizą danych, np. czytaniem wykresów. 15 procent ma kłopoty z pisaniem i czytaniem, ale to i tak lepiej, niż w 2000 roku, gdy miał je co czwarty 15-latek.

  - Polski analfabeta może mieć nawet dyplom wyższej uczelni i nie rozumieć tego, co czyta - mówi prof. Zbigniew Kwieciński z UMK w Toruniu. - W sensie technicznym umie czytać i rozumie słowa, ale związków między nimi już nie. Tacy ludzie zajmują nawet kierownicze stanowiska, bywają też dyrektorami szkół.
  To problem 70 procent społeczeństwa, w tym co szóstego magistra. Nie rozumiemy instrukcji obsługi urządzeń, nie umiemy wypełniać prostych formularzy. Większość z nas przerasta konieczność obliczenia podatku, a wielu nawet sprawdzenie rachunku w kasie.

  - Nie rozumiemy tego, co czytamy, bo... nie czytamy - mówi Mariola Urbaniak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.


  Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że 53 procent Polaków w ciągu roku nie bierze do ręki ani jednej książki. Coś tam czytają w internecie, pod warunkiem, że są to teksty krótkie. Połowa nie jest w stanie dobrnąć do trzeciej strony.

  Dzień walki z analfabetyzmem to jednocześnie Światowy Dzień Umiejętności Czytania. Z tej okazji MBP otwiera dziś wystawę książki obrazkowej.

  - Kontaktu z książką trzeba uczyć od dziecka - mówi Mariola Urbaniak. - Świetnym sposobem na to jest książka obrazkowa. Do naszego "klubu mam" co czwartek przychodzą panie z dziećmi, które nie ukończyły roku życia.

  Według znanej polskiej ilustratorki Iwony Chmielewskiej "w książkach tych obraz jest nie tylko ilustracją do tekstu, ale spełnia dużo ważniejszą rolę: jest dopowiedzeniem tekstu, podobnie jak tekst jest doobrazowaniem ilustracji".


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (13) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo