Nie spłaszczamy piersi

fot. serwis Chantelle Passionata
Bielizna zdobiona jest delikatnymi motywami kwiatowymi lub też wykończona zmysłową koronką.
Bielizna zdobiona jest delikatnymi motywami kwiatowymi lub też wykończona zmysłową koronką. fot. serwis Chantelle Passionata
Biust Polek jest coraz bardziej ponętny i bujny - wynika z obserwacji osób prowadzących sklepy z bielizną.

- Coraz częściej wśród klientek trafiają się 17-letnie dziewczyny, który mają miseczkę D, a więc dość dużą - mówi Janina Brzezina ze sklepu z bielizną Kris w Opolu - Może to za sprawa coraz większej ilości hormonów w żywności, a może za sprawą wczesnego stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

Choć pierwszy raz słowo biustonosz użyto sto lat temu, a sam biustonosz znany jest od 1886 roku - wciąż popełniamy błędy dobierając jego rozmiar i model.

- Stanik należy przymierzyć - doradza pani Janina - Bo największy kłopot jest z rozstawem piersi, którego nie można ująć w żaden rozmiar. Po prostu trzeba zobaczyć czy rozstaw miseczek ze stanika pasuje do rozstawu piersi.
Inne rady specjalistów z branży bieliźniarskiej:

Ważne

Ważne

Aby dobrze dobrać rozmiar należy zmierzyć centymetrem obwód pod biustem na granicy piersi a potem zmierzyć obwód w biuście, na wysokości sutków; starając się przy tym nie spłaszczać piersi. Potem wystarczy odjąć pierwszy wynik od drugiego. Wynik wskaże na rozmiar:

A - 12 cm
B - 14 cm
C - 16 cm
D - 18 cm
E - 20 cm
F - 22 cm

- Im większy biust, tym szersze powinien mieć ramiączka. Wąskie sznurki nie utrzymają ciężarku w miseczkach D. Elastyczny pas pod miseczkami o dużym rozmiarze powinien być usztywniony zaś z tyłu zapięcie powinno być szerokie, nie na dwie, ale na co najmniej trzy poziomy.

Podstawą idealnego biustonosza jest odpowiedni rozmiar. Miseczka musi obejmować całą pierś od boku do mostka, a karczek, czyli dolna część biustonosza, powinien gładko przylegać do klatki piersiowej. W przypadku biustonosza z fiszbiną - jej koniec musi wskazywać środek pachy, a między krawędzią fiszbiny a piersią musi być centymetr wolnej przestrzeni.

Historia stanika

W 1886 roku w Anglii skonstruowano coś na kształt biustonosza. Cztery lata później - austriacki przemysłowiec Hugo Schindler też wpadł na pomysł stworzenia bielizny, która zastąpiłaby gorset. Opatentował swój biustonosz w 1891 r.

W 1912 roku przyznano następny patent w tej dziedzinie - otrzymał go Sigmund Lindauer, fabrykant gorsetów ze Stuttgartu, który stworzył miękki biustonosz, całkowicie pozbawiony usztywnień. Ponoć pomysł wynalazku narodził się podczas podróży poślubnej państwa Lindauer, w czasie której fabrykanta bardzo zniecierpliwiło pokonywanie niezliczonych pętelek i haczyków w bieliźnie panny młodej.

Amerykanie lubią prostotę - Mary Anne Phelps-Jacobs wpadła więc na związania ze sobą dwóch jedwabnych chusteczek i dołączenia do nich tasiemek. Było to w 1914 roku.

Pierwsze staniki w USA kosztowały około 75 centów w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez firmę Stokes Thomson & Co. z Filadelfii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska