Nie tak łatwo stracisz prawo jazdy

fot. Daniel Polak
fot. Daniel Polak
Kierowca, który zgromadzi na swoim koncie 24 punkty karne, nie straci prawa jazdy. Będzie musiał jednak pójść na kurs reedukacyjny.

To najnowsze propozycje Ministerstwa Infrastruktury, które znalazły się w projekcie ustawy o kierujących pojazdami. Teraz zajmie się nimi rząd. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawo jazdy traci kierowca, który przekroczy limit 24 punktów karnych. Żeby je odzyskać, ponownie musi zdać egzamin. Według nowego prawa ma być bardziej liberalnie. Jeśli zgromadzimy 24 punkty, wówczas będziemy musieli obowiązkowo uczestniczyć w kursie reedukacyjnym. Tam trzeba będzie wysłuchać pogadanki o bezpieczeństwie na drogach i przepisach ruchu drogowego. Po takim kursie konto punktowe zostanie wyzerowane.

Prawo jazdy będzie zabierane tylko recydywistom, czyli tym, którzy w ciągu pięciu lat od ukończenia kursu ponownie przekroczą limit 24 punktów. Dodatkowo kierujący pojazdami po pijanemu będą kierowani na kursy z profilaktyki alkoholowej. Kierowcy raczej cieszą się z tych zmian.

- Wygląda na to, że jak nowe przepisy wejdą w życie, to trudniej będzie stracić prawo jazdy - mówi Jan Wieczorek z Opola. - Ale czy to przełoży się na bezpieczeństwo na drogach? Śmiem wątpić.
Ale to nie koniec zmian, które szykuje nam rząd. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, świeżo upieczeni kierowcy będą musieli przejść tak zwany okres próbny. Przez dwa lata będą jeździć z nalepionym na szybie zielonym liściem. "Młodzi kierowcy" w przypadku popełnienia dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji będą kierowani na kurs reedukacyjny. W wyjątkowych sytuacjach mogą także utracić uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zmiany czekają też przyszłych motocyklistów. Projekt nowego prawa przewiduje, że prawo jazdy na motory (kategoria A) będzie można dostać po ukończeniu 24 lat. Rząd chce zostawić jednak furtkę. Takie prawo jazdy będą mogły też zdobyć osoby, które ukończyły 20 lat, jeśli jednak wcześniej przez co najmniej dwa lata miały kategorię A2, uprawniającą do jazdy motocyklami o mocy silnika do 35 kW (trochę ponad 45 koni mechanicznych).

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online
O ten ostatni dokument będzie można się ubiegać po ukończeniu 18 lat, czyli w takim wieku, jak obecnie o kategorię A. Nowością będzie też prawo jazdy kategorii AM na motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe, m.in. quady. Będą mogły je uzyskiwać osoby od 14. roku życia. Zmienić się mają także zasady szkolenia instruktorów. M.in. instruktorzy będą musieli corocznie brać udział w warsztatach doskonalenia zawodowego. Projekt ustawy przewiduje, że do 2033 r. krajowe prawa jazdy będą wymienione na dokumenty zgodne ze wzorem unijnym. Większość z nich będzie ważna 15 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska