Nie tylko "abc"

Iwona Kłopocka
- Chciałam napisać książkę pomocną nie tylko w edukacji szkolnej, ale i przygotowującą na studia w akademiach muzycznych - mówi autorka.
- Chciałam napisać książkę pomocną nie tylko w edukacji szkolnej, ale i przygotowującą na studia w akademiach muzycznych - mówi autorka.
Opolanka autorką pierwszego polskiego podręcznika do nauki historii muzyki w średnich szkołach muzycznych.

Pierwszego września do księgarni trafiła książka "ABC historii muzyki". Wydało ją wydawnictwo Musica Iagellonica, działające przy Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a autorką jest absolwentka tego instytutu, wicedyrektor opolskiej szkoły muzycznej, Małgorzata Kowalska.
Na 700 stronach autorka śledzi kolejne epoki w dziejach muzyki, opisując charakterystyczne dla nich kierunki, formy i gatunki muzyczne, kreśląc wyróżniające się sylwetki kompozytorów i ogólne tło kulturowe. Książka obejmuje dzieje muzyki od jej prapoczątków, przez starożytność, do czasów współczesnych. Wiek XX do połowy został opisany poprzez kierunki, style i techniki, a najbliższa nam współczesność - wymykająca się jeszcze syntezom - została scharakteryzowana przez sylwetki twórców.

W książce znajdziemy wiele ilustracji i cytatów muzycznych jako egzemplifikacji opisywanych stylów. Cennym uzupełnieniem treści jest licząca około 120 pozycji bibliografia oraz indeks osób.
- Najważniejsze dla mnie było uzyskanie akceptacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zawartego w sformułowaniu "książka przeznaczona do użytku szkolnego" - mówi Małgorzata Kowalska.

Do tej pory uczniowie średnich szkół muzycznych, gdzie historia muzyki jest obowiązkowym przedmiotem dyplomowym, zdani byli na notatki dyktowane na lekcjach przez nauczycieli i cząstkowe opracowania książkowe. Teraz w ponad 100 państwowych szkołach muzycznych w Polsce będą mieli do dyspozycji pierwszy podręcznik. - Chciałam napisać książkę pomocną nie tylko w edukacji szkolnej, ale i przygotowującą do studiów w akademiach muzycznych - mówi autorka.
Początkowo książka miała liczyć około 400 stron, ale po wstępnych recenzjach znacznie się rozrosła. Znajomi pani Małgorzaty żartują, że miała napisać "abc", a wyszła cegła. Ona sama skromnie przyznaje, że nie jest to typowe "abc". - Może jeszcze i "d" - mówi żartobliwie.

Małgorzata Kowalska ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu w klasie fortepianu. Studiowała muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1987 roku) oraz na Papieskiej Akademii Teologicznej. Przez 4 lata uczyła w krakowskim Liceum Muzycznym. Od 1991 roku uczy historii muzyki w opolskiej szkole muzycznej. Jest tam wicedyrektorem. Niedawno z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymała nagrodę Centrum Edukacji Artystycznej. Słucha każdej muzyki, żeby móc dyskutować ze swymi uczniami, ale nie każdą lubi. Ze współczesnej muzyki popularnej ceni Stinga, Queen, Pink Floyd, Beverly Craven, Rynkowskiego i "wczesnego" Grechutę. Nie lubi hard rocka, disco polo i breakdance.

Praca nad "Historią muzyki" zaczęła się po powodzi 1997 roku. Samo pisanie zajęło autorce osiem miesięcy. Książka wyrosła w dużej mierze z jej 15-letnich doświadczeń pedagogicznych, z tematów i problemów, które pojawiały się na jej własnych lekcjach. - Spełniłam moje zawodowe ambicje. Więcej książek nie napiszę. No, może jeszcze historię opolskiej szkoły muzycznej - mówi Małgorzata Kowalska.
Podręcznik jest dotowany przez Centrum Edukacji Artystycznej, co korzystnie wpłynęło na jego cenę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska