Wnęka z głębią
Wnęka z głębią
- Im głębsza wnęka, tym więcej się zmieści;
- Głębokość 10 cm to miejsce na umieszczenie dekoracyjnych drobiazgów, plakatów, dzieł sztuki;
- Głębokość 30 cm wystarczy na postawienie małego telewizora, akwarium, rośliny, zabudowanie regału;
- Głębokość 50 cm to już miejsce na nieduży mebel (np. komodę) lub większy telewizor.
Zauważyłam we własnych projektach, że często planuję różnego typu wnęki w pomieszczeniach - mówi Halina Sęk- Waloszczyk. - Pełnią one różne role, w zależności od wielkości. Większe mają zastosowanie użytkowe, mniejsze - dekoracyjne, ale jedne i drugie niewątpliwie wzbogacają wystrój wnętrza.
Jeśli wnęka jest specjalnie zaprojektowana w jednym pokoju, to w następnym tworzy się kwadrat czy prostokąt o identycznych wymiarach.
- Wypukłość można także doskonale wykorzystać jako miejsce na ekspozycję obrazu lub grafiki - radzi Halina Sęk-Waloszczyk. - Warto taką przestrzeń na ścianie dodatkowo wyróżnić, malując ją innym kolorem. W identyczny sposób można potraktować przy malowaniu wnękę. Ciemna barwa uczyni ją optycznie głębszą. Jednak zarówno wnęki zastane w mieszkaniu, jak i te zaprojektowane specjalnie, należy odpowiednio oświetlić i zamontować lampki w stropie. W ten sposób zwracamy uwagę na ustawione w tym miejscu dekoracje - szkło ozdobne, rzeźbę czy też ulubiony bibelot. Obecnie przy zastosowaniu gips-kartonu można bez problemu wykonać wnęki o różnych kształtach. Oświetlone, same w sobie przypominają rzeźby i tworzą niepowtarzalny klimat.
Współcześni projektanci starają się bardzo upraszczać wystrój i eliminują liczbę sprzętów, starając się, by pomieszczenia miały dużo przestrzeni i światła. Wnęki pomagają zrealizować koncepcję nowoczesnego wnętrza, bo właśnie do nich wstawia się mniejsze meble. Jeśli mieszkanie jest małe, taka koncepcja pozwala je dzięki temu optycznie powiększyć.
W kuchni do wnęki może powędrować lodówka, w przedpokojach - to dobre miejsce na lustro. W każdym pomieszczeniu wnęka stanowi doskonałe miejsce na zorganizowanie regału. W zależności od głębokości można na nim postawić książki, sprzęt grający, a nawet telewizor. Do odpowiednio dużej wnęki można wstawić biurko, komputer i zorganizować miejsce do pracy.
Jeśli mieszkanie jest dopiero na etapie wykończeniowym, można sobie zażyczyć, by wykonawca zbudował w ściance działowej kilka różnej wielkości niedużych wnęk. Po ich oświetleniu i zagospodarowaniu będziemy mieli niebanalną dekorację pokoju. Pamiętajmy jednak przy tworzeniu tego typu koncepcji, że jeśli projektujemy wnęki, mogą się one znaleźć albo w ściance działowej, która już była w mieszkaniu, albo w postawionej na nowo. Nie można "pruć" ścian konstrukcyjnych.
Wnęki duże, w których planujemy zorganizować szafy, muszą być zamykane. Najlepiej, jeśli zastosujemy w nich drzwi przesuwane, ale można także zainstalować rolety. Dobrze sprawdzają się one w przedpokoju albo w pokoju dziecięcym, gdzie osłaniają półki z zabawkami.