Nie warto lekceważyć badań okresowych

fot. stock
Konsekwencje za dopuszczenie do pracy osoby bez ważnych badań i uprawnień ciąży wyłącznie na pracodawcy.
Konsekwencje za dopuszczenie do pracy osoby bez ważnych badań i uprawnień ciąży wyłącznie na pracodawcy. fot. stock
Za uchylanie się od wizyty u lekarza szef może surowo ukarać.

Moje zdrowie to moja sprawa, a skoro chcę pracować, powinienem mieć taką możliwość - uważa Janusz Stolarczyk, informatyk z Opola, który nie zgadza się z obowiązkiem przeprowadzania okresowych badań.

Niestety jego protesty na nic się zdadzą, gdyż od tego obowiązku wymigać się nie sposób. Nie dość, że pracownikowi grozi za to nagana, a nawet wstrzymanie wypłaty, to jeszcze może się doigrać zwolnienia dyscyplinarnego.

Każda osoba starająca się o pracę, lub przechodząca na stanowisko wiążące się z narażeniem na czynniki szkodliwe lub uciążliwe warunki, musi poddać się tzw. badaniom wstępnym. Ich celem jest określenie czy stan zdrowia kandydata pozwala na podjęcie planowanego zajęcia. Co ważne - zmiana pracodawcy skutkuje koniecznością przejścia badania wstępnego nawet jeśli pracownik posiada ważne badanie z poprzedniego zakładu. Odnowić trzeba także prawo wykonywania zawodu, jeśli jest ono wymagane (np. do pracy na wysokościach).
Co ciekawe takich obowiązków nie mają właściciele firm. Wysłanie na wysoki komin pracownika bez uprawnień może się dla pracodawcy skończyć surowymi karami. Jeśli jednak takiej wspinaczki podejmie się właściciel firmy, pozbawiony odpowiednich uprawnień - nic mu nie grozi.

- Przepis chroni pracownika przed narażaniem go na niebezpieczeństwo przez szefa - wyjaśnia Wiesław Bakalarz, szef Państwowej Inspekcji Pracy na Opolszczyźnie. - Pracodawca istotnie badań mieć nie musi, lecz nie zwalnia go to z obowiązku znajomości zasad bezpieczeństwa po to, by nie narażał podwładnych na zagrożenie.
Konsekwencje za dopuszczenie do pracy osoby bez ważnych badań i uprawnień ciąży wyłącznie na pracodawcy. Dlatego właśnie kodeks pracy daje firmom szeroki arsenał dyscyplinujący pracowników, którzy uchylają się od wizyty u lekarza.
Badania okresowe odbywa się na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Musi ono zawierać opis warunków i zagrożeń panujących na danym stanowisku. Pracodawca ma też obowiązek pokrycia kosztów badania lekarskiego. Do jego wykonania i wydania stosownego zaświadczenia uprawnieni są tylko lekarze medycyny pracy.

Badanie okresowe dopuszczające do pracy jest obowiązkowe także po chorobowym, trwającym dłużej niż 30 dni. Co bardzo istotne - szef ma obowiązek przestrzegać zaleceń lekarza i np. przenieść podwładnego na inne stanowisko, jeśli jego stan zdrowia teg,0o wymaga. Takie zalecenie nie może skutkować zwolnieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska