Powstała wzdłuż wschodniego brzegu stawu i ma ponad 1 km długości. Na trasie ustawiono siedem tablic, na których znalazły się informacje o roślinach i zwierzętach, jakie spotkać można w Nowej Kuźni. Wokół nowokuźnickiego rezerwatu przyrody spotkać można m.in. perkoza dwuczubego, cyranki, turkawki, a nawet zimorodki. Gniazdują na zachodnim brzegu stawu, dlatego, aby turyści nie przeszkadzali im, ścieżkę wytyczono po przeciwnej stronie zbiornika. Oprócz ptaków, żyją tutaj także ssaki - m.in. piżmaki oraz nietoperze - nocek rudy oraz gacek brunatny. Staw znany jest jednak przede wszystkim z rzadkich roślin. W jego wodach rośnie wymierająca w Europie kotewka orzech wodny, która jest objęta ochroną oraz salwinia - paproć wodna. Na tablicach obejrzeć można, jak wyglądają strefy roślinności w zbiornikach wodnych oraz dowiedzieć się, jakie drzewa rosną w bagiennym lesie.
- Widzimy ciekawe rzeczy daleko od domu, a tych koło nas nie dostrzegamy - mówi Jolanta Żelozko, która od 15 lat mieszka w Nowej Kuźni - Wiedziałam, że tutaj rosną rzadkie rośliny. Nigdy jednak kotewki nie widziałam. Teraz, kiedy powstała ścieżka i są tablice informacyjne, mogę zobaczyć, jakie zwierzęta i rzadkie rośliny można u nas spotkać.
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna została sfinasowana z programu Phare CBC przy współudziale euroregionu "Pradziad". Wieś na jej opisanie otrzymała 4700 złotych.
- Wiosną przyszłego roku rozpocznie się budowa wieży widokowych wokół stawu - zapowiada Gabriela Gwóźdź, sołtys Nowej Kuźni.
Nie wiedzieli, co mają
Kub
W sobotę otwarto ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną wokół stawu w Nowej Kuźni.