Spis treści
Maria Branyas Morera nie jest już najstarszą żyjącą osobą na świecie. Niestety bliscy emerytki przekazali smutne wieści o jej śmierci.
Zmarła tak, jak chciała: we śnie, spokojnie i bez bólu. Zawsze będziemy ją pamiętać za jej rady i życzliwość – napisała w serwisie X rodzina Morery.
Maria Branyas była najstarszą kobieta na świecie
Maria Branyas była najstarszą żyjącą Hiszpanką i najstarszą żyjącą kobietą na świecie. Tytuł ten przypadł w jej udziale, gdy miała 115 lat i 320 dni. Branyas była następczynią Lucile Randon, czyli siostry André, która zmarła w nocy z 17 na 18 stycznia 2023 r. w wieku 118 lat. 4 marca Maria Branyas świętowała swoje 117. urodziny. Po tym, jak Maria Branyas została okrzyknięta najstarszą żyjącą kobietą w Hiszpanii, córka założyła jej konto na Twitterze.
Jak wyglądało życie Marii Branyas?
Superstulatka urodziła się w 4 marca 1907 r. w San Francisco. Jej ojciec robił karierę jako dziennikarz. Między innymi stworzył hiszpańskojęzyczny magazyn „Mercurio”. Matka pochodziła z Barcelony.
Swoje wczesne dzieciństwo Maria Branyas spędziła w Stanach Zjednoczonych. Po tym, jak jej ojciec, Josep, zbankrutował i podupadł na zdrowiu, rodzice Marii postanowili przeprowadzić się do Hiszpanii. Swój plan zaczęli realizować w 1915 roku. Podróż na kontynent okazała się fatalna w skutkach. Ze względu na wojnę rodzina musiała płynąć okrężną trasą, przez Kubę i Azory. W tracie podróży ojciec Marii zachorował na gruźlicę, co skończyło się jego zgonem. Wdowa po Josepie wraz z dziećmi osiadła w Katalonii.
Duże zmiany w życiu Marii Branyas przyniósł 1931 r., kiedy to wyszła za mąż za lekarza, Joana Moreta. Kobieta ma z nim trójkę dzieci. Doczekała się także jedenaściorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt.
W 1976 r. Branyas została wdową. Można powiedzieć, że jej prawdziwe życie zaczęło się po osiemdziesiątce. Kobieta odbyła liczne podróże, m.in. odwiedziła Egipt, Włochy, Holandię i Anglię. Zaczęła także hobbystycznie szyć, zajmować się muzyką i oddawać się lekturom.
Według agencji EFE Maria Branyas rezydowała w Katalonii. Kobieta od ponad 20 lat mieszkała w domu opieki w Olot, w prowincji Girona. Została jego rezydentką w 2000 r., w wieku 93 lat.
Branyas pokonała COVID-19 i była najstarszym ozdrowieńcem
Najstarsza kobieta na świecie przeżyła epidemię Hiszpanki w 1918 r., dwie wojny światowe, wojnę domową w Hiszpanii i pandemię koronawirusa. W 2020 r., w wieku 113 lat, pokonała COVID-19. Chorobę przechodziła w domu opieki, odseparowana od swojego otoczenia i bliskich. Tym samym stała się najstarszym żyjącym ozdrowieńców na świecie. (Ten rekord pobiła dopiero siostra André, która w 2021 r. przeszła COVID-19 w wieku 117 lat.) Na szczęście objawy choroby utrzymywały się tylko przez kilka dni. Wcześniej Branyas odwiedzało ją wielu gości.
– W życiu trzeba umieć otaczać się dobrymi ludźmi, dzięki czemu w takich momentach jak ten można myśleć o wszystkich szczęśliwych chwilach, które się z nimi przeżyło – to pomaga przetrwać momenty samotności – mówiła o doświadczeniu lockdownu superstulatka, cytowana w 2020 r. przez magazyn Forbes.
Branyas była silną i pozytywnie nastawioną do życia kobietą, jak wynika z relacji jej córki, Rosy Moret. Przez większość swojego życia kobieta cieszyła się dobrym zdrowiem i nigdy nie przeszła żadnej poważnej operacji. W wieku 110 lat nadal była w stanie samodzielnie czytać gazetę. Niestety na starość pogorszył jej się wzrok i słuch, co zaczęło jej znacznie utrudniać kontakt z otoczeniem.
Najstarsze kobiety na świecie – kto jest na podium?
Gerontology Research Group, amerykańska, organizacja badająca długowieczność, prawdopodobnie jako pierwsza ogłosiła, że Maria Branyas była najstarszą kobietą na świecie. GRG szacuje, że istnieje od 300 do 450 superstulatków, a więc osób, które mają powyżej 110 lat. Prowadzone są także badania na temat tajemnicy ich długiego życia. Możliwość zwalczania chorób przez układy odpornościowe rekordzistów może mieć związek z produkcją limfocytów T, czyli białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi organizmu na choroby – wskazuje Forbes. Z kolei sama Branyas chwaliła sobie bardzo jogurty, które regularnie spożywała.
Wśród innych stulatek na szczególną uwagę zasługują: Fusa Tatsumi z Japonii, młodsza jod Branyas zaledwie o dwa miesiące (urodzona 25 kwietnia 1907 roku, zmarła 12 grudnia 2023 roku) oraz pochodząca z Kalifornii Edith „Edie” Ceccarelli urodziła się 5 lutego 1908 roku i zmarła w 2024 roku). Ciekawostkę stanowi fakt, że w zestawieniu najdłużej żyjących kobiet na świecie wiele stanowiły Japonki. Obecnie najstarszą osobą na świecie jest Tomiko Itooka.
Szeremeta odrzuciła pół miliona
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?