Nie żyje prof. Janusz Dorobisz, były dziekan Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prof. Janusz Henryk Dorobisz pełni funkcje prodziekana i dziekana Wydziału Historyczno-Pedagogicznego UO.
Prof. Janusz Henryk Dorobisz pełni funkcje prodziekana i dziekana Wydziału Historyczno-Pedagogicznego UO. archiwum UO
Miał 64 lata. Specjalizował się w biografistyce, historii nowożytnej, historii parlamentaryzmu. Był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Opolskim i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.

Po ukończeniu szkoły średniej studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu, którą ukończył z wyróżnieniem w 1980 roku.

Od 1981 do 1982 r. pracował jako wychowawca w Państwowym Młodzieżowym Zakładzie Wychowawczym w Herbach Starych.

W 1982 r., razem ze swoim kolegą z roku – Leszkiem Kuberskim (późniejszym prorektorem Uniwersytetu Opolskiego), zostali zatrudnieni jako asystenci w Instytucie Historii opolskiej WSP. Z tą placówką badawczą (późniejszym Uniwersytetem Opolskim) związał całe swoje życie zawodowe, przechodząc przez kolejne stanowiska – od adiunkta po profesora nadzwyczajnego.

W 1988 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, na podstawie pracy pt. „Sejm nadzwyczajny z 1624 roku”, napisanej pod kierunkiem prof. Anny Filipczak-Kocur. W 2000 r., również na opolskiej uczelni, otrzymał tytuł naukowy doktora habilitowanego na podstawie monografii pt. „Jakub Zadzik (1582–1642)”.

Był zatrudniony w Katedrze Historii Najnowszej Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. W latach 2008–2012 pełnił funkcję prodziekana ds. studiów niestacjonarnych, a od 2012 do 2018 r. – dziekana Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego (dzisiejszego Wydziału Nauk Społecznych).

Wykładał także w Instytucie Studiów Społecznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu (w latach 2004–2005 był wicedyrektorem tego instytutu).

Zainteresowania badawcze dr. hab. Janusza Dorobisza, prof. UO, koncentrowały się wokół zagadnień związanych z historią nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem szlacheckiego parlamentaryzmu oraz biografistyki. Za swoją działalność naukowo-dydaktyczną w 2009 r. został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska